Přihlas se
Úvod Všechny články Inspiruj se 6 tipů, jak vybrat pořádnou bundu

6 tipů, jak vybrat pořádnou bundu

Ať už vyrážíš na túru, na ryby, nebo na procházku, prvořadé je cítit se pohodlně. Proč? Protože pak je jedno, jaké okolní podmínky panují – může být sychravo, anebo pálit slunce, ty se můžeš s ledovým klidem zaměřit na výkon a sbírat jeden zážitek za druhým. Správná bunda ti k tomu může výrazně pomoct. BUSHMAN ti poradí, jak vybrat tu NEJ. Proč? Protože naše bundy jsou legenda!
image

1. Vrstvení je hit! 

Vrstvení – taky jsi to jako dítě nesnášel? Jenže tenhle cibulový princip v sobě ukrývá daleko víc benefitů, než si dokážeš představit. Vrať se zpátky do dětství a začni naplno využívat co nejpřirozenější mikroklima těla, jen s tím rozdílem, že tentokrát nebudeš vrstvit kamaše a silonová trička, ale oblečení z poctivé bavlny, příjemného mikrofleece a chytrých směsových materiálů, které tě podrží v každé situaci

Teplo sálá z každého z nás jinak. Jinak intenzivně, v jiných partiích. Ale když člověk myslí chytře (což je ostatně výsada všech bushmanů), dokáže využít své tělesné vlastnosti na maximum. Dopřej si komfort přesně na míru – takový, aby tvá kůže ani nemrzla, ani se nepřehřívala. Vsaď na oblečení BUSHMAN, jehož největším přínosem je, že ho můžeš nosit v pohodě celý den. Každý den! 

 

2. Vrchní vrstva coby štít

Vrchní vrstva bundy – to je to, co dobře vypadá, ale především pak dobře slouží. Právě tato část bundy má být co nejvíce ochranná, a tudíž vytvořit štít proti větru, chladu, dešti… Zároveň by ale měla zůstat dostatečně prodyšná (protože jinak by sis nakrásně mohl vzít třeba igelit, což je ovšem silně v rozporu s BUSHMAN hodnotami). 

Jaká má být vrchní vrstva bundy? 

•    prodyšná, aby spolehlivě odváděla pot a nahromaděné teplo, 
•    ideálně voděodolná a nepromokavá, aby si poradila i s aktivitami v dešti, 
•    větruodolná, aby tě neofouklo, hned jak vyjdeš ze dveří, 
•    dostatečně izolační, aby udržela teplo, které pod ní nahromadíš. 

3. Izoluj chytře 

Co je uprostřed, to hřeje. Nejčastěji podšívka, anebo termoizolační výplň. Bushmani mají podšívky rádi, zvlášť ty, které se dají odepnout a pak je mohou bez problémů nosit třeba jako mikinu nebo vestu. Tahle vrstva „pod bundou“ by měla být ideálně z přírodních nebo chytrých syntetických materiálů. Polyester s příměsí polyamidu, merino vlna i fleec dokážou perfektně udržet teplo, přestože navlhnou. 

Jak je to možné? Mezi jejich jemnými chloupky se totiž neustále drží malinká vrstva vzduchu, která funguje jako izolant. Pokud bunda nemá vlastní podšívku, oblékni pod ní směsovou mikinu, svetr nebo triko s dlouhým rukávem

 Jaká má být střední vrstva (podšívka, anebo vrstva pod bundou)? 
•    vysoce výhřevná, aby dokázala zadržet teplo,
•    prodyšná a rychleschnoucí,
•    z velmi lehkého materiálu.


4. Na tělo! 

Jdeme do finále, ale prakticky k úplným kořenům. Nejspodnější vrstva, tedy ta, která přiléhá k tělu, je kumšt. Pokud vybereš špatně, nezachrání tě ani hřejivost fleecu, ani voděodolný zátěr – po pár krocích do kopce budeš mokrej jako myš. Úkolem spodní vrstvy tedy je odvést pryč pot, aby tělo neprochladlo. A protože málokdy nosíš bundu na holé tělo (i když proti gustu…), vyřeš to třeba termoprádlem z polyesteru nebo stále více oblíbené merino vlny. Oba materiály odvádějí pot od těla a zároveň velmi rychle schnou. A přesně tohle potřebuješ.

Pokud jsi srdcař a miluješ naše bavlněná trička, obléknout je samozřejmě můžeš také. Bavlna skvěle saje pot a je příjemná na těle. Jednoduše řečeno: bavlna nevopruzuje! Látka ale poměrně dlouho schne, záleží tedy vždy na tom, jak a kam se oblékáš. 

Jaká má být spodní vrstva (vrstva "na tělo")? 

•    dobře savá, aby rychle absorbovala pot,
•    příjemná na dotek, jelikož přilne přímo na kůži. 


5. Zaměř se na detail 

Ať už se rozhodneš pro celoroční, přechodovou, lehkou letní, nebo pořádnou zimní bundu, mysli na to, že má být především funkční a dokonale splnit, co se od ní očekává. 

•    Čeká tě nenáročná procházka městem v babím létu? Bunda z bavlněného kanvasu to jistí. 
•    Potřebuješ mít na svých cestách volné ruce? Využij bundu, která bude mít dostatek funkčních vnějších kapes a alespoň jednu vnitřní kapsu, kam bezpečně schováš doklady nebo telefon. 
•    Expedice vyžadují bytelné bundy s voděodolným zátěrem nebo membránou, podšívkou, ventilačními otvory a podlepenými švy a řadou funkčních detailů. Zkrátka takové, na které se můžeš 100% spolehnout v jakémkoli terénu a za jakéhokoli počasí (přitom se vůbec nemusíš vydat daleko – ono takové noční rybaření je taky parádní a poměrně náročné dobrodružství!)

6. Na příležitosti záleží 

Vždycky a všude! Turistika, sport, lítání po městě, … Buď si jist, že existují bundy pro všechny příležitosti. A že Bushman má, co potřebuješ! Bundy se zátěrem, které nepromoknou, přechodové bundy, využitelné od jara do podzimu, i poctivé celoroční bundy, které patří mezi to nejlepší, co BUSHMAN nabízí

Dával jsi pozor? Jasně že jo, ale pro jistotu si to ještě shrneme:

•    vrchní vrstva: prodyšná, nepromokavá, větruodolná, izolační,
•    střední vrstva: termoizolační, lehký syntetický nebo přírodní materiál (ne bavlna),
•    spodní vrstva, vrstva přímo na tělo: extra savá, rychleschnoucí.
•     vychytávky, které u každé bundy oceníš: funkční kapsy, prodloužená zádová část, voděodolný zátěr/membrána, ventilační otvory, podlepené švy, odepínatelná kapuce. 

Kvalitní bunda ti vydrží několik dlouhých let, proto na ní ze zásady nešetři a hledej takovou, která bude mít co nejuniverzálnější využití – do přírody, do města, na pohodu i do zátěžových podmínek. 

Ať slouží!