Přihlas se
Úvod Naše hodnoty

Naše hodnoty

Svět okolo nás a společnost, ve které žijeme, se mění. Bohužel ne vždy k lepšímu.

Příroda se těžko vyrovnává s naší péčí, klima přestává respektovat tradice, masy lidí se chystají změnit adresu. Na nás, a hlavně naše potomky se valí výzvy, kterým se budeme muset chtě nechtě postavit. Záleží jen na nás, jak se s nimi vypořádáme. Nebylo by proto od věci připomenout si některé hodnoty, které odlišují myslícího člověka od zvířete, potažmo od blbce.

 

#1 RESPEKT

Respektujeme přirozenost, lidskost a přesvědčení.
Respekt k Zemi a přírodě: Možná je ještě čas se zamyslet, jaký má naše jednání vliv na životní prostředí – od znečišťování po osobní spotřebu, která má být podle zvrácených pouček stále vyšší. Témata se sama nabízejí: voda, potraviny (zejména maso), oblečení (tolik?), plasty, benzín, spotřeba elektřiny, topení… Možná by nám víc slušela lehká skromnost oproti nenažranosti.
Možná je ještě čas se zamyslet také nad ochranou flóry a fauny, od stromů, přes velryby až po brouky. Zamyslet se nad tím, co můžeme sami udělat pro ochranu, jaký projekt podpoříme. Neměli bychom Zemi vybydlet – v dosahu zatím jiná planeta, kde by nás chtěli, není.
Respekt k lidem: Možná je ještě čas se zamyslet hlavně nad elementární slušností jednoho k druhému. Empatie, pomoc potřebným, pokora. Respekt k lidem znamená respekt k jiným názorům nebo osobním potřebám, pokud ale nejsou v hrubém rozporu s tradicí a morálními hodnotami vytvářenými po staletí našimi předky nebo naším přesvědčením. Pokora a slušnost se stále ještě vyplatí – pozabíjet se můžeme ostatně vždycky, na to bude času a prostoru fůra.

 

#2 SVOBODA

Uznáváme svobodu pohybu a myšlení.
Možná je ještě čas se zamyslet, jestli si chceme udržet možnost volby, možnost svobodně se rozhodovat sami za sebe bez posvěcení vrchnosti. Všichni nežijeme ve stejných podmínkách, a tak může být míra svobody pro každého jiná. Právě proto bychom si jí měli vážit, chránit ji a pokud možno pomoci svobodu dopřát i druhým, kteří po ní touží. Máme-li svobodu, můžeme mít i nezávislost. Osobní svoboda je vždy spojená s osobní zodpovědností. Pokud se vytratí, nastupuje anarchie – a tu si můžeme opravdu nechat na konec, až budeme zhasínat.

 

#3 PRAVDA

Držíme slovo a deklarujeme skutečné výrobní materiály.
Možná je ještě čas se zamyslet, jestli je normální, že se pokřivení politici, oligarchové, novodobí diktátoři a zástupci rádoby elit často snaží ohýbat pravdu v zájmu upevnění vlastní moci a navýšení svých zisků. Protože pravda, poctivost a slušnost se dlouhodobě ohýbat nedají. Je na nás, jestli zapojíme vlastní zdravý rozum a budeme se snažit rozlišit a jasně pojmenovat, co pravda je a co už ne. Opravdu chceme předat svým dětem vydrancovanou planetu a společnost topící se v blábolech a lžích? Nelhat je normální, nikoliv naopak – pravda a čest jsou ještě stále sexy a stojí za to.

 

#4 NEZÁVISLOST

Jsme nezávislí na institucích, politické situaci a nečestnosti.
Možná je ještě čas se zamyslet, jestli v hodnoty, jako jsou pravda, čest, svoboda nebo respekt k přírodě, opravdu věříme. A pokud ano, je možná na čase začít za ně trochu víc bojovat a nebát se říkat věci přímo a srozumitelně. A neuhýbat. Mlčením a nečinností pouze usnadňujeme fungování těm, kterým tyto hodnoty vyloženě vadí. Historie i současnost nám již připravily bezpočet varování, co se stane, když začneme ustupovat zlu a začneme zmíněné hodnoty opouštět – pálit se stále dokola o jedny kamna není opravdu moc chytré.

 

#5 NADHLED

Nebereme se moc vážně a jsme pozitivní rebelové.
Možná je ještě čas se zamyslet, jestli bychom přes všechny úkoly, povinnosti a svaté boje neměli zapomínat, že život je sakra krátký a měli bychom si ho umět užívat třeba i tak, že sami sebe nebudeme brát neustále vážně – trocha humoru, nadsázky nebo provokace v přiměřených dávkách nemůže škodit v jakémkoliv množství.

 

Připoj se k nám, jsou-li ti tyto hodnoty blízké. Bude to jízda!