Přihlas se
Úvod Všechny články Partnerství Lenka Klicperová: Jsem žena činu a dobrodružka

Lenka Klicperová: Jsem žena činu a dobrodružka

BUSHMAN – Pro tvoje expedice. Seznam se s tváří kampaně na kolekci podzim–zima 2019/2020: „Nejvíc jsem asi tvrdohlavá, až umanutá, a když někam chci, nedám pokoj, dokud se tam nedostanu.“
image
Lenka Klicperová: „Jsem žena činu – když o něčem sním, chci z toho mít za chvíli skutečnost.“
„Jsem dobrodružka, i když to v ženském rodě zní blbě. No nejvíc jsem asi tvrdohlavá, až umanutá, a když někam chci, nedám pokoj, dokud se tam nedostanu. A možná jsem i trochu drsná, vydržím určitě docela hodně. A jsem žena činu – když o něčem sním, chci z toho mít za chvíli skutečnost.“
Lenka Klicperová, tvář kampaně BUSHMAN – Pro tvoje expedice
„Lenka je zajímavá pěkná baba, která se nebojí s nasazením vlastního života dokumentovat dopady válečných konfliktů na obyčejné lidi, především ženy. Nebojí se otevírat kontroverzní témata a otevřeně mluvit o skutečných motivech a pozadí zvěrstev páchaných lidmi na lidech. BUSHMAN Lence poskytl vybavení na její zahraniční mise již v minulosti a je pro nás ctí, že Lenka souhlasila s nápadem stát se jednou z tváří aktuální kampaně značky.“
Jindřich Melichar, zakladatel projektu BUSHMAN

Kdo je Lenka Klicperová?

Novinářka a fotografka. Začínala jako zpravodajka a v letech 2004 až 2018 byla šéfredaktorkou časopisu Lidé a Země. Pracovala v řadě afrických zemí, od Angoly přes Namibii, Nigérii, Tanzanii, Keňu, Etiopii, Mali, Burkinu Faso a Čad po Niger či Demokratickou republiku Kongo. Několikrát navštívila jako reportérka Afghánistán a dostala se také do Somálska sužovaného několik dekád trvající válkou. Od roku 2014 se zaměřuje na problematiku války s Islámským státem v Iráku a Sýrii.
Lenka je spoluautorkou několika dokumentů (Slzy Konga, Latim – Obřezané, Iráčanky, Ženy v zemi Tálibánu, Nezlomené) a řady televizních reportáží. V roce 2010 jí vyšla první kniha Afrika v nás, na které spolupracovala s Olgou a Václavem Šilhovými a na niž volně navazuje Afrika v nás II. Z práce v Sýrii vznikly dvě knihy, Islámskému státu na dostřel I a II, jejichž spoluautorkou je Markéta Kutilová. V roce 2018 vyšla jejich třetí společná kniha Ve válce. Vypráví příběhy lidí, kterým do života vstoupila válka v Iráku a v Sýrii. Zatím poslední její knihou je AK47, obrazy ze života jednoho z nejlepších českých válečných fotografů Antonína Kratochvíla.


Po první cestě do Sýrie Lenka a Markéta společně založily veřejnou sbírku SOS Kobaní, z jejíhož výtěžku podpořily školy a zdravotnická zařízení v severosyrském městě Kobaní.
Lenka se věnuje také přednáškové činnosti na Univerzitě Hradec Králové. Spolupracuje s mnoha českými médii, zejména s časopisem Reflex a pořadem Reportéři ČT. Je nositelkou devíti cen a nominací v soutěži Czech Press Photo – jak za fotografie, tak za videotvorbu. Českou verzí časopisu Forbes byla Lenka zařazena na seznam inspirativních osobností pro rok 2018.
 

Co se ti vybaví, když se řekne „expedice“?

„Expedice nééé! Já se tomu slovu snažím vyhýbat, protože v Česku je už dlouho přeexpedicováno. Každý, kdo jede na Kokořín, tomu hned říká expedice. Proto se proti expedicím mám trochu potřebu vymezit a jezdím zásadně na výlety do Sýrie (smích). No tak jo, dělám si z toho trochu srandu, moje cesty výlety nejsou. Ale expedice je něco opravdu výjimečného a já tímhle trošku bojuji za to, aby se expedicemi nazývaly jen opravdu velké počiny. Jako… jako třeba Expedice Apalucha! To je myslím jeden z největších expedičních počinů české kinematografie!“
Poznámka: Bushman s tímto názorem zásadně nesouhlasí! I cesta na Kokořín může být podle okolností náročnou a nebezpečnou expedicí. Přesto máme Lenku stále rádi.
 

Co se ti vybaví, když se řekne „BUSHMAN“?

„Krásný chlap v klobouku, jak nesmírně sexy způsobem mhouří oči do zapadajícího slunce, jež se za chvíli vnoří do korun akácií… Robert Redford ve Vzpomínkách na Afriku, sen každé ženy!“