Přihlas se
Úvod Všechny články Péče o oblečení BUSHMAN Jak prodloužit životnost oblečení: v hlavní roli bavlna

Jak prodloužit životnost oblečení: v hlavní roli bavlna

Chceš, aby ti BUSHMAN vydržel v perfektním stavu co nejdéle? Inspiruj se našimi tipy pro péči o různé materiály, jako jsou bavlna, len, bambusová viskóza, modal a další. Díky těmto užitečným trikům pro čištění a péči si zachováš své oblíbené BUSHMAN kousky jako nové! Dnes odkryjeme tajemství péče o bavlnu.
Bavlna. Stěžejní materiál, s nímž pracujeme už od první kolekce z roku 1997. Tenhle přírodní skvost skvěle absorbuje vlhkost a poradí si i se zásaditými látkami, jako je třeba pot. Přirozené vlastnosti bavlněného vlákna se promítnou do každého produktu.

Tady jsou ty klíčové, kvůli kterým si svět bavlnu zamiloval:
 
 • Jednou z hlavních výhod bavlny je odolnost, a to jak vůči mechanickým, tak chemickým vlivům. 
 • Vyniká také neuvěřitelnou pevností v tahu i oděru. Pevnost se ještě umocní, pokud se bavlna namočí, a to dokonce až o 20 %. 
 • Ten, kdo říká, že se cítí „jako v bavlnce“, má na mysli nepochybně její jemnost. Bavlna je příjemná na omak a natolik specifická, že ji lze po hmatu dobře rozpoznat. 
 • Velkým benefitem a jedním z hlavních důvodů, proč i ty saháš po tričkách BUSHMAN, je jejich vysoká savost. Bavlna dokáže absorbovat vlhkost, dokonce dokáže pohltit až 25 % vody z okolního prostředí a na omak zůstane suchá! 

Samozřejmě, že vedle výhod stojí i nevýhody. Je to běžná součást každého přírodního materiálu a záleží na konečném spotřebiteli, jak tato drobná „ale“ přijme a přistoupí k nim. Lidsky řečeno: jak se k bavlně budeš chovat, tak ti bude sloužit. 
 
 • Oblečení z kvalitní bavlny se snadno pomačká. Vlivem toho se po čase začnou tvořit specifické drobné žmolky, které však lze snadno a šetrně odstranit. 
 • Bavlně nedělá dobře chlad. V zimě příliš nezahřeje, protože její tepelná izolace je nízká a dál se snižuje s rostoucí vlhkostí. 
 • Ani přílišné sluneční záření jí neprospívá. Přestože v horku tě podrží a zajistí precizní odvádění vlhkosti, vlivem slunečních paprsků hnědne (barvy tudíž rychleji blednou) a ztrácí pevnost. Jinými slovy – zkřehne

Bavlna je zkrátka přírodní vlákno a zaslouží si šetrné zacházení. Na to je potřeba myslet, kdykoli bavlněné oblečení bereš na sebe – respektive kdykoli ho svlékáš. Bavlna potěší svou prodyšností, savostí a univerzálním využitím. Z bavlněného vlákna může být tričko a stejně tak dobře i kalhoty, svetr nebo povlečení. Nečekej od ní to, co ti nemůže nabídnout, a naopak dělej všechno pro to, aby ti dlouho a dobře sloužila.

Své benefity si dobře udrží, pokud ty dodržíš následující:

 

BAVLNA a ORGANICKÁ BAVLNA

 • Bavlněné věci per při teplotě, která je udaná na štítku oblečení (obvykle 40 °C). Používej jemné prací prostředky a vyhni se aviváži, která vlákna křehčí a ničí. 
 • Bavlněné kousky s potiskem vždy obrať naruby, aby se potisk neničil. 
 • Pro perfektní udržení tvaru oblečení i po několika vypráních se vyhni nadměrnému ždímání. Jednoduše sniž otáčky u pracích programů. 
 • Sukně, kalhoty a kousky, které jsou náchylné na mačkání, věs na ramínka.
 • Bavlněné oblečení si sice rozumí i se sušičkou, chceš-li ale dlouho zachovat jeho kvalitu, raději jej suš vyrovnané na šňůře (oblečení si udrží svůj tvar). 
* TIP: Bavlněné oblečení v sobě víc než kterékoli jiné dokáže uzamykat vůně – třeba vůni čerstvého vzduchu! Pokud máš možnost, vol přírodní sušení venku, vyhni se ovšem přímému slunci.
 

 
 

BAVLNA s ELASTANEM

Jen několik málo procent elastanu dokáže zajistit parádní pružnost – a tak jej oceníš zejména u kalhot nebo jemně vypasovaných a projmutích střihů košil a triček. Pokud si přeješ, aby oblečení zachovalo svou elasticitu opravdu dlouhou dobu, zapomeň na intenzivní prací programy i aviváž…
 
 • Oblečení s elastanem si dobře porozumí s programem pro jemné prádlo.
 • Nesvědčí mu používání aviváže (zkus třeba parfémy na prádlo nebo námi tolik oblíbené sušení venku) ani žehlení při vyšších teplotách. Tím se elasticita vláken výrazně narušuje.
 

BAVLNA s POLYESTEREM 

Tahle kombinace je přímo zázračná, jelikož dokáže materiál celkově zpevnit a dobře udržet barvy. Jejích benefitů nejvíce využíváme u mikin a pravých kapsáčů, u nichž je obzvlášť důležité docílit pevnosti a menší průtrhovosti. Určitě tak oceníš fakt, že se materiály s polyesterem snadno čistí.
 
 • Při praní vol teploty mezi 30 a 40 stupni a žehli na střední/nižší stupeň.
 • Oblečení před vložením do pračky obrať naruby
 • Pravidelné používání aviváže může – podobně jako u příměsi elastanu – snižovat její pozitivní vlastnosti a zároveň i schopnost odvádět vlhkost.
 • Vyzkoušej žehlení s párou nebo přes mokrý ručník 😉.
 
Vidíš? Je to snadné! S našimi jednoduchými tipy a triky bude tvůj BUSHMAN šatník vypadat jako nový mnoho a mnoho sezón. Je to jednoduchá matematika: chceš-li kvalitní věci, chovej se k nim ohleduplně... A pokud se o bavlně chceš dozvědět víc, třeba jak se pěstují jednotlivé druhy a zda má nějaká úskalí, přečti si náš článek: BAVLNA NEVOPRUZUJE