Přihlas se
Úvod Všechny články Proč BUSHMAN nemůže být levný Bavlna neopruzuje: ale zase ne každá…

Bavlna neopruzuje: ale zase ne každá…

Že je bavlna náš svatý grál, už dobře víš. A jestli nevíš, můžeš si o tom přečíst v rubrice Proč BUSHMAN nemůže být levný.
Bavlna standard, bavlna BIO, bavlna mercerovaná. Každá má své benefity i svá úskalí. Ale když budeš vědět, jak s ní zacházet, poslouží ti měsíce, ba dokonce roky. 

BUSHMAN ví, proč šije převážně z bavlny. Je elastická, dobře snáší praní i ždímání, i když při vyšších teplotách má tendenci se srážet. Skvěle absorbuje vlhkost, rychle schne a dobře přijímá zásadité látky (ano, i pot, a právě proto si bushmani tolik oblíbili naše trička). 

Pěstování, základ kvality 

Anebo taky nekvality. Zásadní rozdíly začínají už na plantážích, kterých je opravdu nespočet. Aby také ne, vždyť bavlna je v současném světě významnou obchodní komoditou, pěstuje se zhruba v 90 zemích světa – v Číně, Indii, Brazílii, ale třeba i v Mexiku, Řecku nebo Bulharsku. Na světě se pěstují převážně čtyři základní druhy bavlníku – více než 90 % tvoří bavlník srstnatý, zbylý podíl připadá na bavlník stromový, keřovitý a bylinný

U bavlny běžné kvality rozhoduje kromě klimatu také způsob zpracování a následně způsob, jakým je ušitý samotný oděv. Tuhle nesmírně důležitou, ba dokonce stěžejní část celého výrobního procesu, zmiňujeme v článku „Otevřeně: Proč BUSHMAN není levný“. 

Jak poznat zatraceně kvalitní bavlnu: 

  • Určitě by neměla být řídce tkaná, prosvítající, nepevná –takové kousky oblečení se pak nejspíš brzy srazí a začnou se rozpadat. 
  • Žmolky už na ramínku v obchodě, anebo hned po prvním vyprání? Materiál nejspíš obsahuje mnoho krátkých vláken nebo má špatné povrchové ošetření.  
  • Bavlna jemná a hladká na omak bývá zpravidla kvalitnější než ta hrubá. 

Bavlna standard 

Bavlnovník je rostlina, náročná na pěstování. Velmi často ji napadají škůdci, a proto se na plantážích mnohdy využívají pesticidy a umělá hnojiva. Není to pravidlem, ale je to poměrně běžná praxe. Použitím těchto látek se sice zvyšuje odolnost rostliny, na druhou stranu bývají často toxické. Zbytky látek mohou zůstávat i v hotovém produktu, jelikož se vážou přímo na vlákna. Citlivou pokožku pak mohou dráždit (neboj se, výroba našeho oblečení je šetrná, ale je nám jasné, že nenakupuješ jenom BUSHMAN). 

Bavlna BIO/organická  

Představuje kompromis mezi kvalitním materiálem a udržitelností. Pěstuje se bez použití pesticidů, zato s využitím kompostu, přírodních olejů a barviv, a musí být zpracována v souladu s mezinárodními normami pro EKO produkci. Věděl jsi, že takto musí být pěstována nejméně 3 roky, aby bylo možné získat certifikaci s označením BIO?
 
Mrkni do kolekce BIO bavlněných kousků BUSHMAN

Mercerovaná bavlna 

Napadlo tě někdy, proč jsou některé druhy oblečení tak jemné na omak, zatímco jiné zůstávají hrubé (neprojdou-li finálním opráním nebo „peach finish“ úpravou, typickou pro oblečení BUSHMAN)? Za vším hledej proces mercerace bavlny. Ta bavlněné vlákno zušlechťuje a to je pak výrazně jemnější a lesklé, skoro by se dalo přirovnat k hedvábí. 

Oblečení z mercerované bavlny je také pevnější a barvy na něm vyniknou o stupeň lépe (tím stupněm myslíme celých 25 %!). I u Bushmana najdeš mercerovanou bavlnu, tak neváhej a vyzkoušej si TOP kvalitu na vlastní kůži

Bavlna je přírodní poklad a BUSHMAN má 25letou tradici, tudíž už ví, jak k ní přistupovat. Také jsme nějak začínali – zkoušeli, zažili vzestupy i pády, ale jak čas plynul, našli jsme si svůj originální a šetrný způsob výroby a také dbáme na původ bavlny. Máme na to totiž lidi 😊, kteří už dlouhá léta dvakrát ročně navštěvují dodavatele materiálu i výrobní továrny, s nimiž dlouhodobě spolupracujeme. 

Bavlně zdar, nepohodlí zmar! 


 
Cookies nejsou sušenky
Sbíráme anonymní data a měříme, abychom náš web mohli dále vylepšovat. Souhlasíš se sběrem cookies?