Přihlas se
Úvod Všechny články Reportáže z cest Finská cesta za medvědy

Finská cesta za medvědy

Když mi v dubnu 2017 zavolal kamarád, zda s ním nechci letět do Finska fotit medvědy, trvalo mi rozhodnutí asi 15 minut. Naším cílem byla oblast Kumho na rusko-finské hranici, kousek pod polárním kruhem.

Plán byl strávit noc v lese v krytech čekáním na medvědy a jejich focením, dopoledne prospat, odpoledne fotit zvěř v blízkém okolí srubu a večer zase vyrazit do hlubokého lesa do úkrytů.

 

Odpoledne jsme trávili v blízkém okolí srubu. Příroda Finska je neuvěřitelná. Měli jsme možnost pozorovat a fotit obrovské množství ptáků, zejména hýly, strakapoudy, aj. Velkým překvapením a původně jen přáním, byl datel černý, označovaný za ptáka roku 2017. I jeho se nám podařilo pozorovat a fotit. Dokonce se nám podařilo najít i místo, kde si stavěl hnízdo. Na dlouhé procházky lesem to přes den nebylo. Všudypřítomné stopy medvědů a rosomáků byly dostatečným varováním před delšími pochody lesem.
 

Bushman expedice Finsko


Tři dny po sobě jsme každé odpoledne v 16 hodin odcházeli jako skupina nadšenců ze srubu na krátký pochod lesem k našim úkrytům. Úkryty jsou malé, pro jednu až dvě osoby. Jsou to malé dřevěné budky s úzkým skleněným průhledem na rozlehlou pláň a okolní lesy. Pro fotoaparáty je připraven průhled v celé šíři úkrytu překrytý jen zeleným hadrem umožňujícím prosunutí objektivů. To se nám zdálo fajn. Milým překvapením byl rosomák sibiřský, který se nám opakovaně přišel předvádět. Ačkoliv to na fotkách není znát, tak je to celkem mohutné, odvážné a silné zvíře, schopné strhnout jelena, se stopou stejně velkou jako menší medvěd.
 

Bushman Finsko medvědi


Vrcholem a naším hlavním cílem však byl medvěd hnědý a ten nezklamal. Každou noc se opakovaně přicházel předvádět a dal nám spoustu času na focení. Kvůli tmě nebylo možné fotit jen pár hodin, ale tyto chvíle jsme měli možnost si jen pohledem to majestátné zvíře vychutnávat. Mezi všemi vyčníval obrovský asi 380kg těžký samec, otec většiny menších medvědů v okolí. Jsem vděčný za příležitost cestu do Finska absolvovat, za noci strávené focením medvědů a rozjímáním o životě (zvlášť ve chvíli, kdy medvěd přišel na 4m od mého úkrytu) a nakonec děkujeme i značce Bushman, jehož oblečení jsme v nočních mrazech vyzkoušeli a obstálo na jedničku.

Pro Bushman Honza H.

 

Doporučené oblečení na výpravu za medvědy:

Cookies nejsou sušenky
Sbíráme anonymní data a měříme, abychom náš web mohli dále vylepšovat. Souhlasíš se sběrem cookies?