Přihlas se

Zachraňte Hromovku

Mívá bláznivé nápady, které mají jedno společné: myslí víc na druhé než na sebe. „Pomáhat je normální a neděláme víc než spousta z vás,“ říká bushman Alexandr Bílek skromně. Provozuje horský hotel Hromovka, a aby Hromovka zůstala Hromovkou, právě teď potřebuje pomoc on.
Alexandr Bílek, cestovatel, hoteliér, bushman a člověk, jehož životním krédem je „páchat“ dobro.
Člověk s velkým srdcem. Člověk, který miluje lidi. A výzvy. Před 27 lety si Alexandr Bílek pronajal horský hotel Hromovka a dodnes v něm po nocích osobně připravuje svým hostům k snídani „ty nejlepší Míša řezy, jaké jste kdy ochutnali“.

Vánoční zázrak
Jsou fakt skvělé, přesto se nevyrovnají tomu, co Saša již víc než dvacet let dělá pro osamělé a nemajetné lidi. „Období mimosezóny bývají dlouhá a my máme nevyužité pokoje s krásným výhledem, protože Hromovka je na tom nejlepším místě na světě, protože leží uprostřed lesů, ve zdravé vzdálenosti od městského ruchu, srnky se tu procházejí, jako by se nechumelilo. A na druhé straně existují tisíce lidí, kteří si pobyt nemohou dovolit, nikdy na dovolené nebyli, mají veliké trable, jsou sami, opuštění, žijí v ghettech, v azylových domech, se sousedy, kteří nechtějí být dobrými sousedy,“ říká Saša a jedním dechem dodává: „Jednou nám to prostě docvaklo. Sakra, vždyť to určitě musí jít skloubit! Oni nás potřebují a my máme volné pokoje.“


A protože od nápadu k jeho uskutečnění to u Saši netrvá déle, než stihneš sjet z Hromovky do Špindlu, bylo rozhodnuto: pobyty včetně jídla a pití zdarma nebo za malý příspěvek. „Náklady na prádlo nebo potraviny nikdy nebyly zásadní, ale přidaná hodnota pro ně je nepředstavitelná. Jak prosté. Zpočátku jsme věnovali pobyty jen několika lidem měsíčně, ale časem se z toho stal, za více než 20 let, úžasný fenomén. Je to něco, co k životu potřebujeme a nabíjí nás to,“ usmívá se Saša.
Od roku 2016, kdy se o Sašově aktivitách díky zájmu médií dozvěděla široká veřejnost, se pro to vžil termín „Vánoční zázrak“. Protože to zázrak je. Například před koncem roku 2019, kdy ještě naše životy neurčoval nový koronavirus, dopřál Saša se svou partnerkou Janou Vánoce zdarma na Hromovce třiceti maminkám s dětmi v nouzi. A navíc díky svým přátelům a vlně solidarity, kterou rozpoutal na sociálních sítích, vybral více než milion korun, které rozdal matkám z azylových domů a samoživitelkám na bydlení.

Africa or Bust
Alexandr Bílek je kromě toho velký cestovatel, projel 42 ze 49 zemí Ariky. Osou jeho putování je seznam památek UNESCO. Nebyl by to ale Saša, kdyby cestoval jen pro sebe a svou vlastní radost. Cestou se opět rozdává – úsměvy, příběhy, drobné dárky i bankovky.
A nejen to. Už asi patnáct let podporujeme dvě děti v Ghaně a Keni. Naše podpora je dlouhodobá a komplexnější, u nich doma jsme byli naším autem, kterým jezdíme po Africe, již několikrát. Obě děti zase byly na oplátku u nás na měsíčních prázdninách,“ popisuje Saša. „Udržujeme je na školách a posíláme každý měsíc peníze na živobytí, přičemž věříme, že z nich vyrostou kvalitní samostatní lidé, kteří se o sebe postarají. Je to součást naší životní filozofie, být prospěšní pro ostatní. A dělá nám to radost.“
Poslední chystanou expedici „Afrikou za každou cenu“, která měla proběhnout netradičně se dvěma auty a filmovým štábem, kvůli současné situaci odkládá. Mnohem větší výzvou je pro něj ale projekt, který spustil na sklonku letošního ledna…

Zachraňte Hromovku
„V roce 1994, pár týdnů po škole, měl jsem jednu kapsu prázdnou a druhou vysypanou, žádný kapitál, prostě nic. Přesto jsem vyrazil na své první ,jednání‘ do Nadace Český hudební fond a dokázal na první pokus správní radu přesvědčit, že není moudré Hromovku prodávat (tenkrát za 16 milionů), ale bude mnohem lepší ji pronajmout. A byl jsem úspěšný. Máme ji ve správě již 27 let, v květnu 2021 to ale může být jinak,“ vysvětluje Saša na stránkách projektu Zachraňte Hromovku.
Do 31. května totiž musí sehnat 32 milionů korun, aby mohl využít přednostní právo na koupi hotelu. Jinak příběh Hromovky psaný velkým srdcem jeho současného provozovatele skončí a s ním i vánoční a spousta dalších zázraků. Aby se tak nestalo, potřebuje Saša poskládat 12 milionů, zbytek by měl pokrýt přislíbený úvěr od banky. Pomoci zachránit Hromovku může kdokoliv – a nebyl by to Alexandr Bílek, kdyby způsob, jak na to, nevypadal jak z úplně jiného světa.
Jenže není a je vlastně křišťálově čistý. Jak můžeš pomoci Hromovku zachránit? Jednoduše zakoupením ubytovacího voucheru v různých hodnotách – ovšem s tím, že „odbydlet“ si pak na Hromovce můžeš jednou tak vysokou částku. Nebo zakoupením investičního voucheru s každoročním zúročením ve výši pěti procent – částku si můžeš vybrat, nebo opět odbydlet v jednou tak vysoké výši. Nebo zakoupením „merche“ – aktuálně triček BUSHMAN s několika tematickými potisky (jak píše Saša na stránkách projektu: „Trička nejvyšší kvality – vyzkoušeno v Africe a fakt dobrý.“).
Být alespoň symbolicky „u toho“ je pro značku BUSHMAN ctí. Nejen proto, že se Sašou spolupracujeme dlouhodobě, a když je potřeba, vybavíme ho oblečením na cesty – jak říká jeho partnerka Jana, která prý předloni během africké expedice v BUSHMAN šatech AFRICANA i spala: „Oblečení BUSHMAN se nám osvědčilo, je nám v něm příjemně i v horkém slunci i v otevřeném autě, když jedeme nocí.“ Je to hlavně proto, jakými hodnotami se Saša s Janou v životě řídí. Jestli jsou ti taky blízké, podívej se na stránky projektu. Třeba i díky tobě zůstane po letošním květnu Hromovka Hromovkou.
  • Chceš přispět v projektu Zachraňte Hromovku? Vše podstatné najdeš na stránkách zachrantehromovku.cz.

Cookies nejsou sušenky
Sbíráme anonymní data a měříme, abychom náš web mohli dále vylepšovat. Souhlasíš se sběrem cookies?