Bavlna, náš svatý grál
5. 4. 2022
Kdo by ji neznal! Vždyť ji používáme dnes a denně, mnohdy i tam, kde si to sami ani neuvědomujeme. Být „jako v bavlnce“ znamená cítit se maximálně komfortně. To ale zdaleka není jediný benefit, který tento materiál přináší. Pojďme si dát bavlník do hledáčku a přiblížit si tuhle nesmírně vzácnou rostlinu, která je pro výrobu oblečení BUSHMAN naprosto stěžejní.
Kde se vzala, tu se vzala
Historie bavlníku se začala psát už před několika tisíci lety. Tenkrát si jej hýčkali v Egyptě, Mexiku a Pákistánu. Bílé bavlníkové kuličky poprvé vycestovaly do Evropy z Indie už v šestém století našeho letopočtu. Od té doby se bavlně v Evropě daří, a dnes dokonce přestavuje jednu z hlavních surovin při výrobě oděvních kolekcí. Tady však vyvstává první „ale“.Není bavlna jako bavlna
Z bavlny se postupem času stal hlavní zdroj materiálu pro oděvní průmysl. A přestože ve srovnání s 19. stoletím, kdy bavlna představovala až 80 % objemu všech textilních materiálů, zatímco dnes tvoří zhruba 30 % (zbytek nahradily syntetické materiály), poptávka je stále obrovská. A poptávce je třeba se přizpůsobit. Tady se dostáváme k tomu, že každá mince má dvě strany. K tomu, aby byla bavlna opravdu kvalitní, potřebuje velmi specifické podmínky produkce a co nejvíce tradiční postupy zpracování. Bavlník je vysoce choulostivý, náchylný k napadení škůdci a jeho životní cesta je náročná především na spotřebu vody.Mnohé nadnárodní společnosti tlačí výkupní cenu bavlny dolů. Výsledek? Její pěstitelé jsou nuceni používat levné postřiky, které jsou sice povolené, avšak mnohdy toxické, ba dokonce karcinogenní. BUSHMAN si je tohoto faktu vědom – vždyť se o bavlnu zajímáme už 25 let – a proto po celou dobu svého působení bedlivě kontrolujeme veškeré dodavatelské i výrobní procesy. Tento zrychlený a neetický způsob pěstování a výroby podporovat nebudeme. I za cenu toho, že výkupní cena bavlny bude výš, než je běžné.
Proč to děláme, snad ani není třeba vysvětlovat. Přesto připomínáme: filozofií značky BUSHMAN bylo, je a bude vyrábět oblečení s respektem k přírodě i lidem. Nemůžeme se ztotožnit s žádnou z náhražek a urychlovačů v produkci bavlny i jejím zpracování, protože se jedná o ohrožování životního prostředí, potažmo i lidí.
Nechme bavlnu, ať je přirozená!
Přirozené vlastnosti bavlněného vlákna se promítnou do každého produktu. Tady jsou ty klíčové, kvůli kterým si svět bavlnu zamiloval:• Jednou z hlavních výhod bavlny je odolnost, a to jak vůči mechanickým, tak chemickým vlivům.
• Vyniká také neuvěřitelnou pevností v tahu i oděru. Pevnost se ještě umocní, pokud se bavlna namočí, a to dokonce o 20 %.
• Ten, kdo říká, že se cítí „jako v bavlnce“, má na mysli nepochybně její jemnost. Bavlna je příjemná na omak a natolik specifická, že ji lze po hmatu dobře rozpoznat.
• Velkým benefitem a jedním z hlavních důvodů, proč i Ty saháš po tricích BUSHMAN, je jejich vysoká savost. Bavlna dokáže absorbovat vlhkost, dokonce dokáže pohltit až 25 % vody z okolního prostředí a na omak zůstane suchá!
Samozřejmě, že vedle výhod stojí i nevýhody. Je to běžná součást každého přírodního materiálu a záleží na konečném spotřebiteli, jak tato drobná „ale“ přijme a přistoupí k nim. Lidsky řečeno: jak se k bavlně budeš chovat, tak ti bude sloužit.
• Oblečení z kvalitní bavlny se snadno pomačká. Vlivem toho se po čase začnou tvořit specifické drobné žmolky, které však lze snadno a šetrně odstranit.
• Bavlně nedělá dobře chlad. V zimě příliš nezahřeje, protože její tepelná izolace je nízká a dál se snižuje s rostoucí vlhkostí.
• Ani přílišné sluneční záření jí neprospívá. Přestože v horku Tě podrží a zajistí precizní odvádění vlhkosti, vlivem slunečních paprsků hnědne (barvy tudíž blednou) a ztrácí pevnost. Jinými slovy – zkřehne.
Jak se k bavlně budeš chovat, tak Ti bude sloužit
Bavlna je přírodní vlákno a zaslouží si šetrné zacházení. Na to je potřeba myslet, kdykoli bavlněné oblečení bereš na sebe – respektive kdykoli ho svlíkáš. Bavlna potěší svou prodyšností, savostí a univerzálním využitím. Z bavlněného vlákna může být tričko a stejně tak dobře i kalhoty, svetr nebo povlečení. Nečekej od ní to, co Ti nemůže nabídnout, a naopak dělej všechno pro to, aby Ti dlouho a dobře sloužila.Tím nejzásadnějším krokem je praní. Jím můžeš udržet všechny prospěšné vlastnosti bavlny, anebo je taky zničit. Čistou bavlnu můžeš bez obav prát na 40 °C (tu barvenou), tu nebarvenou i na 60 °C s vyvářkou nebo i bělením. Bavlně s příměsí nebo té barvené svědčí praní na max. 40 °C. Prádlo před praním otoč naruby, zapni knoflíky i zipy a nezapomeň roztřídit podle barev. Při žehlení se možná trochu zapotíš, vzhledem k tomu, že se bavlna hodně mačká, ale výsledek bude stát za to. Pozor na vysoké teploty a nadměrné používání páry během žehlení.
Sečteno podtrženo: Jedině kvalitní produkt je zdravý. A o to nám jde především.
* V další části o bavlně si ukážeme její druhy a přiblížíme si také certifikaci. Protože vyznat se v certifikátech, na to abys měl pomalu diplom!