Přihlas se
Úvod Všechny články Rozhovory CK Povoda: Vodácké výpravy, které budeš milovat!

CK Povoda: Vodácké výpravy, které budeš milovat!

Když se parta vodáckých nadšenců rozhodne, že svou vášeň ještě o kousek povýší, nemůže to dopadnout jinak než skvěle! CK Povoda má bezmála dvacetiletou tradici a za tu dobu rozproudila krev v žilách tisícům lidí. Povídali jsme si s jedním ze zakladatelů – Honzou Holubem.
CK Povoda vznikla v roce 2006. Vzpomeneš si ještě, jaký byl impulz k tomu cestovku založit? Kdy a kde přesně se ten nápad zrodil?

Jezdil jsem od 17 let jako průvodce pro jeden vodácký klub. Když už jsem byl starší (bylo mi přes 20 :)), měl jsem čím dál tím víc pocit, že bych to chtěl dělat sám. Jinak a lépe. S mojí tehdejší přítelkyní, nyní mojí ženou, jsme se rozhodli začít organizovat vodácké akce na vlastní pěst. Pořídili jsme staré auto, vodácké vybavení z druhé ruky, připravili webovky a vyrazili do naší první Povodí sezony.

Co všechno si přes vaši cestovku mohou lidé dopřát?

Pádlujeme po celé Evropě od Francie po Albánii na plastových a nafukovacích kánoích. Nabídka začíná na jednoduchých vodáckých akcích v tuzemsku, na Slovensku a v Polsku, pokračuje přes expedice do Albánie a Bosny a končí autobusovými zájezdy s polopenzí do Chorvatska, Francie a Itálie. Další nedílnou součástí Povody je organizace školních vodáckých akcí a táborů, kde vychováváme vodácký potěr (smích).

Takže i když jsem naprostý amatér, co se týče vodáctví, mohu vás bez obav oslovit?

No jasně, proto jsme tu! 😉 Buď s námi můžeš vyrazit na jednodušší tuzemské řeky, nebo se přihlas na vodáckou školu a my tě základům v lodi naučíme.

Nastal někdy moment, kdy jste si řekli, že to nemá smysl? Co vás motivovalo k tomu nevzdat se?

Jednoduchý nebyl přerod z malé cestovní agentury v opravdovou cestovní kancelář. Vzniklo nám mnoho nových "papírových" povinností, s kterými se musíme poprat a berou nám hodně energie.

Jaké české toky máte coby nadšení vodáci nejraději?  

Doma pádlujeme nejraději na málo navštěvovaných a méně známých řekách, a ještě obvykle mimo hlavní vodáckou sezónu. Namátkou třeba Ploučnice, Labe ze Dvora, Metuje...ale i Vltava přes Dívčí Kámen je naše oblíbená. Jen je potřeba na ní vyrazit v září, kdy tam už je klid.

Jak bys shrnul vodáctví (a vodáky) v Čechách?😊

Jsme jediná země na světě, kde je turistické vodáctví tolik rozšířené. Pro hodně lidí je to jednoduše realizovatelný útěk z denní reality; půjčit si loď na víkend a zmizet z města. Máme i hodně silnou základnu vodáků a oddílů, kteří pádlují aktivně, objíždějí třeba amatérské závody (ČPV, maratony...). Je u nás i hodně špičkových expedičních pádlerů. A v neposlední řadě jsme velmoc ve výrobě vodáckého vybavení. Od plastových turistických kánoí přes špičkové kajaky na divokou vodu, pádla pro všechna vodácká odvětví, vodácké záchranné pomůcky i oblečení. Dá se tedy říct, že jsme vodácká velmoc :-)

Máš na svém kontě obrovskou spoustu vodáckých zážitků. Na který z nich nikdy nezapomeneš?

Ty nejkrásnější se těžko vybírají. Všechny řeky v naší nabídce jsme museli objevit, najet. Z toho vznikla spousta nezapomenutelných akcí, hlavně na Balkáně, kde bylo mnoho přešlapů do přehrad, nepádlovatelných kaňonů, vyschlých koryt. Ale i obrovská spousta krásných míst, na které se vracíme ať už sami, nebo s klienty. A k tomu máme za sebou desítky sjetých řek v Evropě, Asii i Africe, které v nabídce pro jejich nedostupnost nebo vysokou obtížnost mít nemůžeme. Vzpomínky na ně jsou ale silné.

A co nějaké své vodácké desatero? Základní pilíře, kterých by se měl každý vodák držet?

Vodák je tvor veselý. Vtipná vodácká desatera se tedy obvykle vztahují na podřízenost háčka v plavidle. Jedno najdete i na našem webu. Ale pádlování je samozřejmě sport, který může být i životu nebezpečný, a to ať na vodě divoké, nebo třeba na Sázavě. Všude na vás číhá trochu jiné nebezpečí, proto je základním pilířem používat zdravý rozum. Nepít na vodě alkohol, dívat se dopředu, chovat se slušně a tiše ke svému okolí, k přírodě, rybářům, ke kamarádům. Život v přírodě k pádlování patří a k té je potřeba chovat respekt a nezanechávat po sobě žádné stopy. Vodáctví v našich zemích vznikalo ve stejné době jako například skauting a vyznávalo podobné hodnoty. Bylo by fajn vrátit s k nim.

Co by vodákovi nikdy nemělo chybět ve výbavě?

Loď a pádlo (smích)! Ale vozím s sebou vždy základní loďák, ve kterém mám nůž, sirky, lékárnu, záchranné prostředky, nepromokavou bundu, trochu jídla a lahev s pitnou vodou.

Doprovází vás BUSHMAN i na vodáckých výletech, anebo kam jej nejraději nosíte/ berete s sebou? 

Já konkétně nosím Bushman oblečení denně. Vyhovuje mi na něm, že je ušité z přírodních materiálů, které jsou příjemné na tělo. Má žena a holky v Povodě samozřejmě oceňují i dostatečnou krásu a nápaditost bushmaního oblečení. A vlastně s nimi musím souhlasit, protože třeba sukně BECCA mojí holce fakt sekne 😉!