Přihlas se
Úvod Všechny články Partnerství Den otevřených lesů: Poznejte les, do kterého se vydáváte na výlet, očima jeho vlastníka

Den otevřených lesů: Poznejte les, do kterého se vydáváte na výlet, očima jeho vlastníka

Ať už plánujete výlet kamkoliv do lesů, míříte k někomu na „návštěvu“. Každý les totiž někomu patří. V sobotu 18. května budete mít na více než čtyřiceti místech v republice možnost poznat lidi, kteří se o lesy starají a hospodaří v nich. Chystá se už 3. ročník akce Den otevřených lesů.
Den otevřených lesů je ideální příležitostí nejen k setkání s vlastníky lesů a jejich odborným personálem – tedy lesníky. Především znamená šanci užít si sobotní dopoledne v přírodě a mnohé “z denního pracovního chleba” lesníků si vyzkoušet na vlastní kůži.
 

Program pro děti i rodiče 

Na své si přijdou malí i velcí. Pro děti jsou připraveny poznávací stezky s úkoly s lesní tématikou, kde se především dozví, co obnáší pečovat o les a hospodařit v něm trvale udržitelnýcm způsobem. "Na různých místech v republice budou pro návštěvníky nachystané komentované procházky v lese, ukázky lesnických prací, zalesňování, lesní pedagogiky soutěže pro děti nebo další aktivity,” říká Jiří Svoboda, předseda Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL), které společně se svými členy úspěšnou akci pořádá. “Záleží na každém, čemu dá přednost a jak daleko to má k nejbližšímu pořadateli. Všechny podrobnosti jsou k mání ZDE.”

Den otevřených lesů vznikl se záměrem přiblížit veřejnosti, jak nestátní vlastníci přistupují k péči o les, jak se vyrovnávají s výzvou adaptovat lesy na probíhající klimatickou změnu a jaké pěstují lesy pro budoucí generace.  „Přáli jsme si založit tradici, což se podařilo, třetí ročník je toho důkazem. Máme radost z pozitivních ohlasů veřejnosti i médií. Vysvětlovat veřejnosti zajímavou a srozumitelnou formou, jak les funguje, co obnáší péče o něj, kdo je lesník a co přináší hospodaření v lesích celé společnosti, je velmi důležité, ale někdy ne úplně snadné.“


Není les jako les a myslivec jako myslivec

Laický pohled na hospodaření v lese je totiž podle Svobody mnohdy zkreslený nebo neúplný. Lidé někdy ani nevědí, jaký rozdíl je mezi lesníkem a myslivcem, kolik lesních plodů nebo jaké dřevo si smí odnést z lesa, že jsou cesty v lese určeny primárně pro účely hospodaření nebo že veškeré turistické, cyklistické nebo jezdecké stezky udržují vlastníci lesů na vlastní náklady, tedy z výnosů hospodaření v lese. Mnohdy ani netuší, že chování veřejnosti v lese, stejně jako povinnosti vlastníka, určuje lesní zákon. “Nechceme nikoho podceňovat. Lidé, kteří do přírody chodí pravidelně a mají k ní blízko, samozřejmě znají základní pravidla týkající se pohybu ať už pěšky nebo na kole, táboření a tak dále. Na druhou stranu často podléhají nejrůznější dezinformacím a nemají dostatek příležitosti zjistit, co péče o les obnáší, Právě proto je tu Den otevřených lesů,” říká Jiří Svoboda za nestátní vlastníky.