Fotky z dovolené jako od profesionála
Na pořízení pěkných fotek nemusíte hned mít vybavení za statisíce. Stačí pochopit pár základních principů, držet se osvědčených postupů a obrnit se notnou dávkou trpělivosti. Pak budou vaše fotky vypadat skvěle, i když je budete fotit kompaktem nebo třeba mobilem.
Kompozice především
Jednou z věcí, které musíte věnovat pozornost, je kompozice fotky. Obdobně jako jinde i zde platí, že v jednoduchosti je síla. Někdy vám příroda nabídne dokonalý obraz, který se fotí sám, a někdy si musíte pomoci následnou úpravou fotek v počítači.
V každém případě se před stisknutím spouště zamyslete a prohlédněte si obraz v hledáčku fotoaparátu do nejmenších detailů. Můžete tak odhalit drobnosti, které by vám běžně mohly uniknout a vy byste je viděli až při následném prohlížení v počítači.
Čekání na světlo
Velký vliv na výslednou podobu fotografie má světlo, fotografové často mluví o „zlaté hodince“. To je hodina po východu slunce a také hodina před jeho západem, kdy je světlo měkčí, teplejší a krajina vrhá zajímavější stíny. Na čekání na správné světlo však často nebudete mít při cestování čas. Tedy pokud nevyrážíte na fotografickou expedici.
Nemusíte si však zoufat, pěkné fotky vznikají i během dne. Někdy zkrátka stačí si počkat třeba na mraky, které dodají snímku na dynamice a dramatičnosti, nebo si pomoci zacloněním slunce.
A jak je to se zvířaty?
Stejně jako budete u krajinek čekat na vhodné světlo, budete pravděpodobně dlouho čekat i na dokonalý záběr ze zvířecí říše. V tomto případě se však může focení dost protáhnout a je celkem jedno jestli se chystáte fotit vašeho domácího mazlíčka, zvíře v zoo nebo v divočině.
Pro všechny platí stejná pravidla, a tím nejdůležitějším je, respekt k živému tvorovi. Snažte se zvíře neomezovat, nemůžete očekávat, že by vám zapózovalo. A v žádném případě ho nijak neplašte nebo nepobízejte. Volte vhodnou vzdálenost, vy sami byste také nebyli nadšení, kdyby vám někdo strkal objektiv do obličeje. Abyste dostali pěkné fotografie i z patřičné vzdálenosti, vyplatí se mít s sebou objektiv s dobrým zoomem.
Pokud se vydáte fotit divoká zvířata, chovejte se tiše a s respektem. Pokuste se splynout s okolím a zvolte oblečení v barvě krajiny, ve které se pohybujete. Hodit by se vám mohla třeba vesta Fargo v béžové barvě, která má praktické kapsy pro náhradní baterii, SD kartu, krytku objektivu, polarizační filtr nebo předsádkovou čočku.
Focení zvířat je o vystihnutí vhodného okamžiku, který mnohdy netrvá déle, než pár vteřin. Nejlepší fotky tedy vyhraje ten, kdo má rychlý foťák a možnost sekvenčního snímání. (Doporučujeme např. fotoskoda.cz)
Pár tipů na závěr
A zase to světlo! Ať už se rozhodnete fotit venku cokoliv, dbejte na postavení světla. Pokud vám bude slunce svítit přímo do objektivu, z výsledku svého snažení moc nadšení nebudete. Pamatujte si, že světlo by mělo fotografovaný objekt osvětlovat, nikoliv přesvětlovat.
Kromě světla a kompozice je také důležité naučit se dívat na focený objekt trochu jinýma očima. Jedině tak se vám podaří zachytit originální fotku, která bude mít co říct.