Přihlas se
Úvod Všechny články Péče o oblečení BUSHMAN Jak prodloužit životnost oblečení: V hlavní roli len

Jak prodloužit životnost oblečení: V hlavní roli len

Odpověď na otázku, proč jsme do BUSHMAN kolekcí zařadili len, je prostá: existuje jen málo přírodních materiálů s podobnou tradicí. Len je tak „pure“, jak jen takové tkaniny mohou být. Navíc poskytuje benefity jako málokterý podobný materiál. A péče o něj je hračka – stačí jen osvojit si pár základních rad…
Nejstarší nalezený kousek lněného plátna pochází z Turecka (cca 7000 př. n. l.), avšak nejstarší archeologické nálezy – semena této rostliny – pocházejí z Íránu a datují se do období kolem 7500 př. n. l. Pěstování lnu dodnes vyžaduje specifické procesy; například ruční trhání plevele; jedná se tedy o rostlinu skutečně tradiční po všech směrech.

Na území Čech a Slovenska se len pěstoval od nepaměti – pravděpodobně již od začátku 4. století. Důvod byl prostý. Lněné plátno bylo pevné, vydrželo velkou zátěž, nápor potu, práci na slunci, zároveň dokázalo příjemně chladit a skvěle absorbovalo pot. Tyto vlastnosti si len ostatně zachoval dodnes, a proto má v kolekcích BUSHMAN své čestné místo. 


Výhody lnu v kostce: 

  • pevnost vlákna, dlouhá životnost,
  • je ideální na nošení v horkých dnech,
  • i v chladném počasí se však uplatní jeho tepelná vodivost
  • je o 30% pevnější než bavlna, jedná se o jedno z nejpevnějších přírodních vláken,
  • je hypoalergenní
  • skvěle absorbuje pot a dokáže neutralizovat zápach (díky mikrofobnímu účinku), 
  • ... a vsadíme se, žes nevěděl, že dokáže odrážet ultrafialové záření! 
Přirozenými odstíny lnu jsou: béžová, hnědá, slonovinová a šedá.


Mačká se. No a co! 

Lněné oblečení má tendenci se výrazně mačkat. To ale není jeho problém, nýbrž přirozená součást tohoto vlákna. Naučme se to respektovat a nehledat chyby tam, kde nejsou. Ostatně – při správném způsobu praní, věšení a skladování se i mačkavosti dá z větší části zabránit. Jak? Čti dál! 


Jak prát lněné oblečení? 

BUSHMAN zařadil do svých kolekcí oblečení s nadpolovičním podílem lnu. Zbylá procenta tvoří bavlna – přesně tak, jak to máš rád. Pokud materiálově převažuje len, chovej se k němu jako k čistě lněnému oblečení: 
 
  • Lněné oblečení miluje ruční praní. 
  • Pokud jej dáš do pračky, vždy zvol šetrný cyklus při maximální teplotě do 40°C. Bojíš se, že špína hned tak nepustí? Jsi na omylu! Lněné oblečení pouští špínu opravdu snadno, takže nedostatečného vyprání se opravdu bát nemusíš… 
  • Životnost lněného oblečení prodloužíš i tím, že jej budeš prát obrácené naruby, a ne společně se syntetickými materiály. 
  • Praním se lněná vlákna zjemňují, neztrácejí však na pevnosti. Rozhodně si ale nerozumí s aviváží a bělícími prostředky. Ekologické prášky nebo mýdlové vločky jsou volbou číslo jedna!
  • Tip na to, jak efektivně naplnit pračku, jsme ti dali v článku Péče o textil aneb Vážně umíme prát? V případě oblečení se lnem můžeš být úspornější a pračku naplnit o něco méně – len nasaje velké množství vody. A pokud chceš oblečení prokázat opravdu dobrou službu, před praním jej namoč do vlažné vody a do pračky jej vlož mokré. Nebude se tolik mačkat. 
TIP BUSHMANŮ: Drobné lokální skvrny a špínu lze odstranit bez toho, aniž bys musel prádlo prát. Použij žlučové mýdlo a ručně jej důkladně propláchni pod tekoucí vodou. 
 

Jak sušit lněné oblečení? 

Zásada číslo jedna zní: SNIŽ OTÁČKY na minimum, aby nedošlo k poškození vláken. Dokonce i intenzivní ždímání v ruce lněnému oblečení z dlouhodobého hlediska škodí. Stejně tak důležité je nedávat lněné oblečení do sušičky. Naše babičky měly ve zvyku prádlo rozprostřít na čistou trávu a nechat jej vysušit na sluníčku, ještě lépe však v polostínu. Pokud na to máš prostory, jdi v jejich šlépějích a suš prádlo venku. Důkladně proschne, a navíc nasaje vůni čerstvého vzduchu. Pokud sušíš prádlo na sušáku nebo šňůře, dobře jej vypni, pověs rovně a vyvaruj se jakýchkoli přehybů. 

DOBRÁ RADA: Jakékoliv oblečení (lněné obzvlášť) vytáhni z pračky hned, jakmile skončí prací cyklus. Zamezíš tak zatuchnutí a mačkání textilií! 


Žehlit, či nežehlit? 

Jak už jsme uvedli, mačkavost lnu není minusem, ale jednou z vlastností tohoto vlákna. Lněné oblečení tudíž žehlit nemusíš – zvlášť pokud sis dal tu námahu a dobře jej vyvěsil. Pokud se však přeci jen rozhodneš pro žehlení, dobrou službu prokáže parní žehlička – ideálně ještě v době, kdy je oblečení vlhké. Případně jej lehce pokrop vodou. 
 
  • Lněné oblečení žehli zásadně naruby. Žehlička má tendence zanechávat na oblečení jemný lesk. 
  • Na žehličce nastav režim pro len, pokud schází, pak pro klasickou bavlnu.

Skladování – základ úspěchu 

Ač jsme ve finále, dostali jsme se ke stěžejnímu bodu, a tím je správné skladování. Díky němu může zůstat prádlo svěží, pevné a zachovat si maximum svých vlastností po opravdu dlouhou dobu. Anebo taky ne…. 
 
  • Len vyžaduje vzdušné prostředí! V žádném případě jej nesmotávej do ruličky, příliš neskládej, nevrstvi na sebe. Nejlepší volbou je takové oblečení pověsit volně na ramínka, čímž si udrží svůj tvar a nebude se příliš mačkat. 
  • Čas od času skříň otevři a nechtej větrat, případně lněné oblečení rovnou vyvěs ven na čerstvý vzduch. I pár desítek minut postačí. 
  • Možná máš ve skříni spoustu lněných sezonních kousků… A až se zima zeptá, budeš je chtít schovat a nahradit bytelnějšími hřejivými kousky. Než se tak rozhodneš, měj na paměti, že len nesnáší skladování v neprodyšných plastových pytlích nebo boxech. 
TIP BUSHMANŮ: Lněné oblečení vydrží mnoho a ani po několika dnech nepřetržitého nošení jej nemusíš dávat do pračky… Pokud není vyloženě špinavé. Pověs jej na chvíli do lehkého průvanu. A pokud mu chceš vdechnout druhý život (bez praní), pověs jej do koupelny. Až oblečení zvlhne, jemně jej přežehli napařovací žehličkou. Bude jako nové.