Kam na túru po Čechách?
Výpravy po Čechách mají navíc řadu výhod. Nemusíte si lámat hlavu s cizími jazyky, na cestu se můžete vydat prakticky kdykoliv a nemusíte si vybírat dlouhé dovolené, protože se toho dá spoustu stihnout i za víkend. Takže teď už jen stačí sbalit batoh a vyrazit na cestu!
1. Soos
Oblast s velmi zvláštním názvem najdete na západě České republiky poblíž Františkových Lázní. Její jméno pochází z egerlandského, tedy chebského německého nářečí a znamená močál. Vy se tu ale žádnými močály brodit nebudete. Pro chodce tu jsou připraveny dřevěné chodníky, ty jsou položeny na dně vyschlého slaného jezera.
Na jeho dně najdete naprostý středoevropský unikát – křemelinový štít. Kromě toho můžete pozorovat i dozvuky vulkanické činnosti tzv. mofety, což jsou v podstatě bahenní sopky a vyvěrající minerální prameny.
2. Jetřichovické vyhlídky
Tohle kouzelné místo najdete v Českém Švýcarsku. Jedinečné pohledy do krajiny si však budete muset zasloužit, vystoupat k vyhlídkám lze jedině po příkřejších cestách a po žebřících. Tři vyhlídky, které tu na vás čekají, zdědily svá jména po členech knížecího rodu Kinských.
Nejmenší z nich – Mariina vyhlídka měří 428 metrů a své jméno dostala po Marii Anně Kinské roku 1856. Na vršku skály dnes stojí replika dřevěného altánu, který v roce 2005 lehl popelem. Což je celkem paradox, když si uvědomíte, že původně sloužila vyhlídka jako požární pozorovatelna.
O něco vyšší je se svými 442 metry Vilemínina stěna, kam se turisté vypravují již od 19. století, kdy zde byla postavena poustevna. Tu už tu ale bohužel nenajdete. Po Vilemínině manželovi Rudolfovi Kinském byl pojmenován 484 metrů vysoký kámen. Z vrchu se vám nabídne jedinečný pohled na západní České Švýcarsko. Výstup vám však v konci vezme mnoho sil, je totiž zakončen kamennými schody s poměrně velkými nášlapy. Výhled do kraje však stojí za to.
3. Zbrašovské aragonitové jeskyně
Podobné místo jinde na světě nenajdete! Za tímto unikátem se musíte vypravit do lázeňského města Teplice nad Bečvou. Jeskynní komplex vznikl působením atmosférických a teplých minerálních vod, které vystupují z velkých hloubek ve vápencích. Jejich unikátní výzdobu má na svědomí minerál aragonit.
Nejnižší patra jsou trvale zaplněna oxidem uhličitým. Jeskyně jsou nejteplejšími jeskyněmi u nás s celoroční stálou teplotou 14°C.
4. Vodopády Stříbrného potoka
Ano, i v Čechách, v tomto případě tedy spíše na Moravě, máme vodopády. Tyto můžete znát také pod názvem Nýzrenovské a najdete je v Rychlebských horách. Nečekejte však rozměry Niagáry, počítejte spíše s jejich miniaturními příbuznými. Vodopády naleznete v soutěsce nad ústím Bučínského potoka a celkem měří 14 metrů. Nejvyšší stupně jsou 3 metry vysoké.
Na druhou stranu se k nim ale dostanete kdykoliv, protože sem vede pěkná lesní cesta, což jim rozhodně přidává na atraktivitě. Dojít si k nim musíte pěkně po svých, ale rozhodně to stojí za to. Vybrat si můžete mezi túrou nebo krátkou procházkou z nedalekého parkoviště.
5. Čertovy skály
Na Valašsko si zajeďte se podívat na pískovcové Čertovy skály. Konkrétně je najdete kousek od obce Lidečko a jejich terény jsou vhodné jak pro začínající, tak i pro pokročilé horolezce. To ovšem není všechno, na své si zde přijdou i turisté. Z jedné strany neprostupný skalní terén, který vybízí k lezení po skalách a z druhé strany turisticky přívětivý chodníček mezi malými skalkami odkud můžete nerušeně a pohodlně pozorovat údolí řeky Senice.
Tak co, vybrali jste cíl své příští expedice? Jestli ne, tak nevadí, postupně vám přineseme i další tipy na krásná místa Čech a Moravy.
Na svou expedici však nemůžete vyrazit jen tak. Kvalitní oblečení, které vás podrží za všech okolností je základ úspěchu. Pro tuto příležitost odolné kalhoty Wasco neodřete na skalách ani neroztrháte o maliní. Díky botám Bushman zvládnete celý výlet bez puchýřů a bolesti nohou a před zimou vás ochrání mikina Zanzor II.