Přihlas se

Na svobodě!

Připomeň si 31. výročí posledního propuštění našeho prvního polistopadového prezidenta z vězení tričkem VIZE 97 z limitované edice. Veškerý výtěžek putuje Nadaci Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.
Náš první polistopadový prezident strávil v různých vězeních z politických důvodů celkem bezmála pět let. Když ho komunistický režim 17. května 1989 naposledy propouštěl zpoza zdí pankrácké věznice, Václav Havel prohlásil: „Jsem samozřejmě rád, že mě pustili na polovinu domů. I když si myslím, že celý ten můj trest byl nesmysl a že jsem vůbec v žádném vězení neměl být.“
Pobyl v něm tehdy čtyři měsíce poté, co byl bezdůvodně zatčen během brutálního policejního zásahu při lednové demonstraci na výročí upálení Jana Palacha. Na svoje zatčení Václav Havel později reagoval slovy: „Žádnou lítost jsem neměl, ani žádnou nenávist. Jediné, co mě zajímalo, bylo, jestli ten pobyt má nějaký smysl, jestli se nějak zhodnocuje. A v této věci musím říct, že jsem maximálně spokojen. Kdyby se každý pobyt ve vězení takhle rychle zhodnocoval a takové změny jako u mě za ty čtyři měsíce vyvolával, to by opravdu stálo za to sedět, že?“
Jeho tehdejší pobyt v pankrácké věznici vyvolal ještě něco: nebývalou vlnu solidarity nejen mezi uměleckou veřejností. Petici za jeho propuštění podepsalo bezmála 3,4 tisíce lidí.
Jaký to byl pocit – být znovu na svobodě? „Je to moc dobrej pocit, ale nedoporučoval bych vám chodit do vězení, abyste ten pocit taky poznali,“ uvedl Václav Havel těsně po svém posledním propuštění. Přesně půl roku poté začala sametová revoluce.
 

BUSHMAN tričko VIZE 97

BUSHMAN si váží odkazu Václava Havla a při příležitosti 31. výročí jeho posledního propuštění nabídl limitovanou edici pánských bavlněných triček VIZE 97 s tematickým potiskem.
Veškerý výtěžek z prodeje těchto triček putuje na konto Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.
Limitovaná edice určená pro e-shop BUSHMAN.cz je již vyprodaná. Trička si můžeš i nadále koupit v e-shopu Nadace VIZE 97.
 
Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97
Má poměrně široký záběr činnosti a zájmů. Prioritně se orientuje na počiny v oblasti kulturní a na pomoc v oblasti zdravotnické. Nadace se zaměřuje ve svých snahách a cílech – v duchu svého názvu – především do budoucnosti, aniž by však pomíjela některé palčivé problémy současnosti.
Činnost Nadace má svůj hluboký smysl, protože podpora toho, co se zhodnotí teprve časem, co má rys průkopnictví a vizionářství, je společností často vnímáno jako něco zatím nedůležitého a okrajového, jako něco, co má ještě čas a není třeba se tím zabývat. Nadace se snaží této „krátkozrakosti“ svými projekty čelit a napravovat ji. V tom je také její poslání a nezastupitelné místo.
  • Více informací o nadaci a jejích projektech najdeš na stránkách www.vize.cz.
Cookies nejsou sušenky
Sbíráme anonymní data a měříme, abychom náš web mohli dále vylepšovat. Souhlasíš se sběrem cookies?