Přihlas se
Úvod Všechny články Péče o oblečení BUSHMAN Péče o textil aneb Vážně umíme prát?

Péče o textil aneb Vážně umíme prát?

Limity materiálů můžeme za pomoci moderních cest o něco posunout, ale u některých – těch přírodních obzvlášť – je vůbec nejlepší cestou je respektovat a snažit se s nimi pracovat v náš prospěch....
Kontext a informace jsou tím, co nás dovede k pochopení, proč je každý materiál a produkt z něj jiný, jedinečný … proč některý drží a ani se nehne, a když se na něm sem tam objeví prasklina, vazba jej podrží a netrhá se dál, proč je jiná látka jemná, splývavá, chladivá, ale choulostivá na dotek s ostřejšími povrchy, proč některé odstíny při větším vystavování sluníčku mění svůj odstín, blednou, tvoří mapy či materiál chřadne, …  

Z dat vyplývá, že jsme zvyklí prát produkty častěji, než je skutečně nutné. Dát prát prádlo, to je zkrátka zautomatizovaný úkon. Ale ruku na srdce – kolik z nás bere v úvahu také to, jaký typ pračky, případně sušičky má, jaké prací prostředky používá, jak pračku správně nastavit dle konkrétních materiálů (a program All in one výhra opravdu není). Je rovněž mnoha průzkumy ověřeno, že lidé pračky přeplňují a prádlo tak nemá bezpečný prostor pro kvalitní odstranění nečistot. 
 
  • Správné plnění vypadá tak, že dle typu oděvů musí dosahovat 2/3 plnosti pračky – tedy ani ne po několik málo kusech oděvů, a ani napěchovaně. Jak zjistit, co je ideál? Po umístění prádla do pračky byte měli být schopni bez problémů vložit na vrchol hromady pěst ruky. 
  • Nastavte teplotu i otáčky individuálně. V tom tkví kouzlo úspěchu prodloužení životnosti produktů. 
  • Používejte prášky na bílé, barevné, černé, jemné a speciální prádlo/sport, vlna, peří. 
  • Aviváž vlákna zjemňuje a ničí, doporučujeme ji nepoužívat! 
  • V nepolední řadě i správně zvolené množství prostředku velmi zásadně ovlivňuje, jak dlouho zůstanou vlákna pevná, pružná, lesklá, jak bude na produktech držet potisk a zda budou držet svůj původní tvar.
  • Používejte prací pytlíky, které (jsou-li k tomu speciálně určeny) zadrží uvolňující se mikroplastové částice z produktů a nepouští je do odpadních vod. Pro větší kousky, které potřebují dostatečný prostor, klidně využijte povlak od polštáře. Vložte produkt naruby, zapněte předtím všechny zipy, knoflíky a patenty, na polštáři uzavřete knoflíky a vložte do pračky. 

Cedulku ano, ale… 

Mnoho produktů, ač mají na vnitřní údržbové cedulce uvedenu možnost praní a sušení v sušičce, doporučujeme sušit na jemnější, kratší program a zásadně s vloženými vlněnými koulemi, které stáhnou přebytečnou vlhkost, sníží míru žmolkování, polámání vláken v bubnu sušičky a také zkracují proces sušení, díky čemuž šetří i energetickou náročnost. U choulostivějších materiálů (jemná trika, topy, košile, svetry či šaty) je nezbytné sušení naplocho bez sušičky. Jak? Jednoduše – nechte na ručníku produkt proschnout a poté jej obracejte, než uschne docela. 


Řekni mi, jak žehlíš…

… já ti řeknu, jak dlouho budeš své oblíbené kousky nosit! Technika žehlení ovlivňuje kvalitu produktu víc, než by se mohlo zdát. Jakmile je totiž na některá vlákna vyvinut přílišný tlak v kombinaci s vysokou teplotou, na materiálu pak vznikají nevzhledné lesklé šmouhy, mapy a žíhání, které je bohužel již nevratné. U jiných, především bavlněných materiálů, může zase dojít ke zažloutnutí a vlivem vysokých teplot sice k neviditelnému, ale citelnému křehnutí materiálu a s ním spojenou vyšší pravděpodobností proděravení, trhnutí … I potisky je třeba chránit, a ne je vystavovat agresivnímu pracímu a žehlicímu procesu. 

TIP: Bezpečné pro všechny materiály (včetně těch nejchoulostivějších) je žehlení párou, které probíhá téměř bezdotykově. 
 

Otevři šatník!

Také uskladnění je velmi důležitý bod péče a oděvy a prodloužení jejich životnosti. Každý preferujeme jiný typ ukládání do skříně – na plocho, dle principů Marie Condo „na stojato“, do ruliček v boxech, na ramínkách…  

Ať tak, či onak, dbejte na to, aby byly produkty v bezpečí před prachem, nejvzácnější a choulostivé kousky (a také sezónní oblečení) ukliďte do protiprachových obalů (samozřejmě řádně vyčištěné). 
 
  • Vlněné i další svetry skládejte, košile, šaty, saka či bundy, které si to materiálově zaslouží, dejte na vhodná ramínka (ta z čistírny jsou určena opravdu jen na přenos domů, ne na dlouhodobé používání), která vám na oblečení nevytahají ramena. 
  • Umístěte do šatníku vonnou esenci, oděvní vosk, sušené bylinky nebo cedrové dřevo, které oblečení nejen provoní, ale zároveň také ochrání před nezvanými hosty – šatními moly.