• V bushman clubu máš výhodnější ceny a podmínky nákupu
    V bushman clubu máš výhodnější ceny  
Přihlas se
Akce měsíce: opasek HIP nebo FRAZING  pouze za 1 korunu k jakýmkoliv kalhotám nebo kraťasům!
Úvod Všechny články Poznej nás

Přenesli jsme atmosféru a tradice Nového Zélandu na středočeskou farmu

Víkend ve znamení Nového Zélandu je za námi. Návštěvníci farmy Bláto zažili neopakovatelnou atmosféru.
Hlavní program v chladném a příjemném prostředí slaměného divadla naplnilo poutavé vyprávění Jaroslava Duška a Vlaďky Kennett, honorární konzulky ČR na Novém Zélandu.
O tomto úchvatném souostroví se dá povídat téměř do nekonečna. I když vám vlastní cesta dá mnohem více, i tak bylo povídání poučné a v podání přednášejících veselé. Náladu, nejen díky skvělé akustice prostředí, podtrhla novozélandská instrumentální hudba.Účastnit jsme se mohli i výuky tradičního tance. Haku si na prostranství farmy zatančila stovka odvážlivců. Zvukové efekty závěrečného rituálu haki vítr nesl snad až do sousední vesnice, ale to k hace prostě patří.

Ukázka maorského tetování moko jakoby vás přenesla na druhý konec světa. A když se to umí, tak střihání ovcí vůbec nevypadá jako dřina, což nám předvedl profesionální střihač ovcí, novozélanďan John.Příprava tradičního pokrmu hāngi dala v našich podmínkách trochu zabrat, ale kdo si počkal, ochutnal výbornou kombinaci masa, sladkých brambor a další zeleniny.
 

Nový Zéland Hangi Bláto


Pokud chcete nejen tradice Nového Zélandu zavnímat na vlastní kůži, vydejte se s CK True Travel na expedici. Budete mít možnost poznat krásy tamní přírody a navštívit místa, která běžný turista neuvidí. Zažijte si tak vlastní novozélandský příběh.

Organizátor a partneři: TrueTravelFarma BlátoBushman

Foto: Prosický, Kennett, Šťástková

 

Malý slovník novozélandských tradic:

Haka je novozélandský národní tanec, který má kořeny hluboko v maorských zvycích. Původní hromadný válečný tanec znamenal pro bojovníky dodání odvahy. Akustické projevy doprovázené grimasami a gestikulací měly v nepříteli vzbudit respekt a zastrašit ho.

Moko, maorské tetování, nosili maorští muži po celém obličeji, který případně doplňovaly kresby i na jiných částech těla. Ženy mohly být tetovány pouze v oblasti rtů a brady. Jednalo se o velmi bolestivou techniku tetování v minulosti prováděnou kostěným dlátem nebo sekáčkem. I díky tomu dostalo posvátný význam. Různé motivy mají konkrétní významy. Tetování vyjadřovalo postavení ve společnosti, válečné schopnosti a muselo být zasloužené.

Hāngi je tradiční maorský způsob přípravy jídla. Do vyhloubené jámy s rozpálenými kameny na dně se vloží kovové koše s masem a zeleninou. Vrstvení potravin má svůj řád. Maso, které potřebuje pro úpravu delší čas je umístěno nejníže, zelenina se ukládá nahoru. Obvykle se k přípravě používá jehněčí a drůbeží maso, ze zeleniny sladké brambory (batáty), zelí, dýně a další. Pokrm se částečně peče, dusí i udí. Hāngi se tradičně podává při slavnostech a příprava jídla trvá velmi dlouho.

Zdroj: Internet


 

Cookies nejsou sušenky
Sbíráme anonymní data a měříme, abychom náš web mohli dále vylepšovat. Souhlasíš se sběrem cookies?