Přihlas se
Úvod Všechny články Inspiruj se Nenech si ujít výstavu Sluneční králové

Nenech si ujít výstavu Sluneční králové

Vydej se do stínu pyramid. Mezi staroegyptskými poklady v Národním muzeu najdeš i předměty, které muzeum získalo jako československý podíl na nálezech učiněných expedicí Univerzity Karlovy v Abúsíru.
Na výstavě uvidíš největší staroegyptské poklady z doby 3. až 1. tisíciletí před Kristem. Foto: Fotoarchiv Národního muzea
Nemusíš se zajímat o historii, ale můžeš. Rozhodně si ale nenech ujít mimořádnou událost, která právě probíhá v pražském Národním muzeu.
Sluneční králové, to nejsou jen v egyptských dějinách označovaní panovníci 5. staroegyptské dynastie (asi 2435–2306 př. n. l.), kteří jsou neodmyslitelně spjati právě s lokalitou Abúsír, kde v průběhu jejich vlády vyrostlo královské pohřebiště se třemi pyramidami. Je to i název unikátní výstavy více než 300 artefaktů z doby 3. až 1. tisíciletí př. n. l., například královská socha panovníka Raneferefa, jednoho ze čtyř faraonů pohřbených v Abúsíru, nebo rozsáhlý soubor soch z hrobek princezny Šeretnebtej a písaře Nefera.
Tento výjimečný mezinárodní projekt (se zápůjčkami z mnoha světových muzeí nejen v Egyptě, včetně předmětů, které dosud nebyly vystaveny) dokumentuje největší archeologické objevy našich egyptologů spjaté s výzkumem egyptského Abúsíru, starověkého královského pohřebiště sousedícího na severu s Gízou a na jihu se Sakkárou. Na výstavě uvidíš i předměty, které Národní muzeum získalo jako československý podíl na nálezech učiněných expedicí Univerzity Karlovy v Abúsíru.

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta v Abúsíru v roce 2013, kdy byl nalezen hrobní komplex Šepseskafancha, šéflékaře Horního a Dolního Egypta. Foto: ČEgÚ, Martin Frouz

U řady objevů byl BUSHMAN přímo na místě. Od roku 2013 totiž vybrané kousky oblečení BUSHMAN oblékají egyptologové, kteří do Abúsíru pravidelně vyrážejí na výzkumné expedice. Včetně vedoucího těchto expedic a ředitele Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Miroslava Bárty: „Oděvy značky BUSHMAN používáme dlouhodobě. Skvěle se nám osvědčily ve všech podmínkách – extrémním suchu i vlhku při práci v podzemí hrobek, kde bývá přes devadesát procent vlhkosti.“
 
Sluneční králové
Národní muzeum, Václavské nám. 68, Praha 1
Výstava potrvá do 7. února 2021.


V říši boha Usira
Stoleté tradici československé a české egyptologie
a jejím významným objevům se věnuje i obsáhlý článek Miroslava Bárty v aktuálním vydání časopisu National Geographic, které je již na stáncích.
Cookies nejsou sušenky
Sbíráme anonymní data a měříme, abychom náš web mohli dále vylepšovat. Souhlasíš se sběrem cookies?