Přihlas se

Blíž k přírodě

„To, co si obleču, musí být pohodlné, musí to být eticky vyrobené a za etické peníze, nesmí to škodit zdraví ani planetě,“ říká tvář značky BUSHMAN Veronika Kyčera Kučerová.
image
Není to tak dávno, co Veronika Kyčera Kučerová jako módní editorka v ženském časopisu sledovala, co se zrovna nosí, a šla příkladem. Dneska ji potkáš spíš v holinkách a s hlínou za nehty.
Pocit opuštěnosti a životního nenaplnění změnila až zahrádka. „Pár mrkví vypěstovaných dceři do příkrmů a brambor manželovi k večeři. Tehdy se mi otevřel nový svět,“ říká usměvavá žena, která se před několika lety rozhodla pro změnu a dnes své příběhy a postřehy denně sdílí na blogu a sociálních sítích pod pseudonymem Sláma v botách.
S manželem koupila pozemek, na kterém už pátým rokem svépomocí buduje dům a ekozahradu. „Konečně jsem se doopravdy propojila s rodinou, s přírodou a našla onen profláklý smysl života – přestal pro mě spočívat v tom, co za sebou na světě zanechám, ale naopak v tom, co za sebou nezanechám. Zbytečnou ekostopu, odpad, bordel...“ popisuje Veronika, autorka knih Sláma v botách a Nejdůležitější v životě je láska. A hlína za nehty!


Zároveň podotýká, že není „lesana“, které by nezáleželo na tom, jak vypadá: „Pohybuju se i ve městě a chci se líbit sobě i okolí, ale má to svoje hranice – to, co si obleču, musí být pohodlné, musí to být eticky vyrobené a za etické peníze, nesmí to škodit zdraví ani planetě. A ideálně fandím všemu lokálnímu a malému. Málokterý kus hadru tohle splňuje.“
Řeší to tak, že si nic nového nekupuje, dotahává, co má z minulých let, a vyměňuje, swapuje nebo si něco koupí v sekáči nebo na blešáku. „Některé kusy šatníku už mi ale zoufale začínají docházet a je čas pořídit nové – ne pro radost, ale z nutnosti. BUSHMAN mi v tomhle směru skutečně spadl do klína. Možná není podle mých měřítek úplně na sto procent, ale nemám pocit, že bych šla za své hranice moc daleko, a pro lidi, kteří se taky nechtějí hadry zaobírat, ale přitom na ně mají jako já nějaké estetické, funkční a etické požadavky, je to ideální volba. A co se mi na Bushmanu líbí: přiklonil se k přírodě dřív, než se z toho stal trend. Stejně jako jsem to měla já s tím zahradničením.“