• Buď bushman a měj výhodnější
    využij výhodnější  ceny a podmínky nákupu
Přihlas se

Limitovaná nabídka! Využij aktuální akce a kup si promo set BUSHMAN ponožek TREK se slevou 37 %. Platí do 31. 10. 2019 nebo do vyprodání zásob.

Úvod Všechny články Reportáže z cest

Expedice jaguár: Stařec a Motýlek

Je to jako ponořit se do studeného mléka. Ranní mlha letí v chuchvalcích proti přídi člunu. Když do ní zasvítí první sluneční paprsky, promění se ve zlatý závoj, který oslňuje. Nevidím dál než na lesknoucí se příď loďky. Plavba do neznáma. Tedy pro mě.

Zkušená ruka stopaře Ailtona Laryho na kormidle nás spolehlivě vede říčním korytem. Je další chladné ráno v tropickém Pantanalu. Až překvapivě chladné! Teplota se pohybuje někde pod patnácti stupni. Mám na sobě veškeré oblečení, které mám sebou, a přesto drkotám zuby. Prohledáváme břehy řeky Tres hermanos. Stoupající slunce odpařuje poslední zbytky mlhy a láká kajmany na opuštěné písčiny. „Jaguáři!“, zasyčí náhle Ailton a ukáže rukou do stínu rozložitého stromu. Opravdu! A hned dva! Stáčíme člun k druhému břehu. Zvedám připravený fotoaparát a …..obě kočky se rychle zvednou a než se dostaneme do přijatelné vzdálenosti, mizí v podrostu. „To byl Old Man Jaguar a Butterfly“, vysvětluje stopař. „Viděl jsem je už oba, ale nikdy ne spolu. Samec dostal jméno podle svého stáří a ona podle kresby na hlavě, která připomíná motýla.“

Ten den už jsme je nezahlédli. Následující ráno nacházíme v zátočině v písku stopy dvou jaguárů. Končí ve vodě. Podle různé velikosti stop lze soudit, že se jedná o samce a samici. Překročili Stařec a Motýlek řeku? Nebo je to jiná dvojice jaguárů? Snad přinesou příští dny odpovědi na tyto otázky a mně se podaří tyto vzácné kočky nejen zahlédnout, ale i vyfotografovat!

Z Pantanalu pro Bushman

Petr Slavík

PS: Snad Vás potěší alespoň pár fotografií obyvatel Pantanalu, které jsem při hledání jaguárů potkal.

Cookies nejsou sušenky
Sbíráme anonymní data a měříme, abychom náš web mohli dále vylepšovat. Souhlasíš se sběrem cookies?