Přihlas se
Úvod Všechny články Inspiruj se Nech se hýčkat lyocelem

Nech se hýčkat lyocelem

Získává se z dřevní hmoty ekologicky šetrným způsobem a oblečení z něj je lehké, příjemné, v létě chladivé a v zimě zahřeje. Objev s námi jeho tajemství a vyber si ten pravý BUSHMAN kousek z lyocelu na sebe.
image
Neunikly ti v nabídce dámských kousků BUSHMAN šaty, sukně, košile či bunda z lyocelu? Jestli ano, pojď se s námi podívat, proč by ti uniknout neměly. Tohle vlákno je totiž zatraceně revoluční vynález, díky kterému se i v parném létě budeš cítit v pohodě celý den. A nejen to!
Lyocel je vlákno nové generace, průmyslově se vyrábí teprve od 90. let minulého století. A jestli ti aspoň trochu něco říká udržitelná móda, pak věz, že lyocel do ní patří. Je to totiž přírodní vlákno získávané z dřevní hmoty ekologicky šetrným způsobem. Jak?
 

Respekt k přírodě

K výrobě se používají různé druhy dřevin, jejichž kácení a zpracování jsou pod přísným dohledem: eukalyptus (výhradně z něj vyrábí toto vlákno pod obchodním názvem Tencel firma Lenzing), buk, dub, bříza či smrk.
Kmeny stromů se zbaví kůry a rozsekají na malé kousky. Poté se rozvaří na celulózu, k jejímuž rozpouštění se používá organické netoxické rozpouštědlo, které je téměř stoprocentně recyklovatelné – nevyhazuje se jako odpad, ale vrací se znovu pro výroby. Celulózový rozvar se cedí přes síto do vlažnější vody a vzniklé „nudle“ se ještě za mokra mechanicky natahují, dokud není dosaženo požadované tloušťky. Poté se vlákno čistí od chemikálií a namotává na cívky ke spřádání.
Celá výroba je tedy uzavřená, a tím pádem i velmi ekologická (mimochodem: spotřeba vody při výrobě lyocelu je deset až dvacetkrát nižší než při výrobě bavlny). Lyocel je prostě stoprocentně přírodního původu a stoprocentně biologicky rozložitelný a kompostovatelný, takže nezatěžuje životní prostředí ani po poté, co nám doslouží.
 

Ochladí i zahřeje

A ty jeho vlastnosti! Tak za prvé: díky svému organickému původu má termoregulační a antibakteriální schopnosti, a je proto ideální pro alergiky a ty, kteří trpí na potničky a jiné kožní neduhy. V porovnání například s umělými vlákny totiž transport vlhkosti probíhá uvnitř vlákna – umělá vlákna nejsou schopna absorbovat vlhkost dovnitř a k transportu dochází pouze na povrchu. I ve srovnání s bavlnou má lyocel dvojnásobnou schopnost absorbovat vlhkost a je schopen odvádět pot i při 65% vlhkosti vzduchu, čímž výrazně posiluje dýchací funkci lidské kůže.
A co viskóza? Ta se přeci také vyrábí z regenerované celulózy… Jenže při výrobě viskózy či umělého hedvábí se využije více energie i chemikálií. A lyocel je oproti viskóze také výrazně pevnější za sucha i za mokra, hned tak se neprodře a méně se vytahuje. Abychom jen nechválili: za mokra má lyocel tendenci uvolňovat vlákénka (toho se někdy využívá k výrobě látek s jemně chmýřitým povrchem, tzv. „peach skin“), na druhou stranu se to bohužel po nějaké době projevuje jemnými žmolky. Pro zlepšení tohoto „neduhu“, ale i třeba ještě vyšší pevnost, trvanlivost nebo měkkost se lyocel také mísí s jinými vlákny, jako je bavlna nebo polyester.
Díky struktuře vláken lyocelu už jsou to pak ale jen pozitiva: v létě je chladivý jako len, v zimě hřejivý jako vlna, jemný je jako hedvábí a pevný jako polyester. Lyocelové tkaniny a úplety mají také podobné vlastnosti jako například modal: jsou lehké, prodyšné, hebké a velice příjemné na nošení. Barvy na nich skvěle drží, díky čemuž lze docílit krásně sytých odstínů, a navíc se neopírají a vydrží dlouho zářivé.
 

Je čas vyrazit!

Jestli je nějaký materiál vhodný na oblečení i pro parné letní dny, je to lyocel. I proto, že působí antibakteriálně, takže ani zpocené není cítit. Je sametově jemný, velmi příjemný a ohleduplný k pokožce, a navíc tě na pohled dostane lehkým nádechem lesku. V neposlední řadě také výborně schne.
Pro všechny zmíněné vlastnosti je lyocel doslova předurčený pro výrobu oblečení nejen na cesty, ale i na lehké sportovní, outdoorové i každodenní činnosti. Ne nadarmo se využívá také na výrobu ložního prádla nebo na vnitřní podšívky spacáků a bund.
Ať ti lyocel učaroval jako nám nebo nevěříš, není nic jednoduššího než jít si ho vyzkoušet na vlastní kůži do některé z našich kamenných prodejen. A nezapomeň při tom, že aby tě tenhle výjimečný materiál hýčkal co nejdéle, vyžaduje i péče o oblečení z něj trochu péče navíc. Za ten pocit pohody to ale stojí!
 

Jak o oblečení z lyocelu pečovat?

Pozor: lyocel je náchylný na správnou údržbu a jedno špatné vyprání jej může nenapravitelně poničit. Proto dodržuj tato doporučení:
  • per v pračce na jemný program a teplotu do 30o;
  • používej šetrný, a především ozkoušený prací prostředek bez optických zjasňovačů a bělidel (zejména pokud jde o barvenou tkaninu);
  • nepoužívej aviváž;
  • per v ochranném pracím pytlíku;
  • podobně jako u lnu hrozí při praní polámání vláken, pračku proto nepřeplňuj a ždímej na nízké otáčky (max. 600 ot./min);
  • sušení v sušičce nedoporučujeme, lepší je nechat oděv schnout volně vyvěšený (pokud jej před pověšením dobře uhladíš, nebude třeba jej žehlit);
  • žehlení nebývá při správné manipulaci nutné, pokud ale chceš oděv vyžehlit, tak na nižší teplotu a nejlépe bez napařování.
 

BUSHMAN a lyocel: Vyber si ten pravý kousek pro sebe

Košilové propínací šaty SENYAH jsou klasické, jednoduché, a přece neobyčejné. Budeš v nich šik, ať vyrazíš do města, nebo do přírody. Jsou variabilní, a když si zavážeš pásek v zadním díle, můžeš je nosit i jako lehký kabátek. Skvěle vypadají v kombinaci s lyocelovými kalhotami NIOBRARA ze stejného odstínu nebo šortkami KLAMATH ze stejného setu.
 
Jsi-li spíše sukňový typ, pak právě pro tebe máme v kolekci skvěle padnoucí, a přitom pohodlnou lyocelovou sukni SUMATRA, a to rovnou ve dvou odstínech. Světlou variantu skvěle doplní lehká lyocelová bunda APA moderního bomber střihu, vhodná pro nejrůznější aktivity a příležitosti. Lyocel je totiž svým vzhledem, jemností, a přitom pevností a vzdušností velmi ženským a elegantně vyhlížejícím materiálem, jehož funkční vlastnosti oceníš, i když jsi stále v pohybu.