Přihlas se
Úvod Všechny články Inspiruj se Podzim na zahradě aneb BUSHMAN tipy nejen pro zahrádkáře

Podzim na zahradě aneb BUSHMAN tipy nejen pro zahrádkáře

Ani hezké počasí v těchto měsících už nenaznačuje léto. Podzim je tady a přiznejme si, přírodu i nás čeká příprava na zimu. Jako zahrádkář amatér, který to ale směle vyváží odhodláním a chutí se učit, se i já na své zahradě chystám na tyto přípravy.
Samozřejmě k tomu nepřistupuju stylem obligátního úklidu, či snad dokonce galejí. Je ale pár věcí, které krom vyhrabávání listí z trávníku nebo důkladného vypletí záhonů můžeš udělat, aby se tvůj kus přírody a živočichové v ní měli i přes zimu fajn a na jaře se jim chtělo opět růst a žít. A pokudUklízecí dny u Bushmana :) nemáš svou zahradu, ale máš v práci partu bezva lidí, můžete např. uklidit a zazimovat i okolí své firmy nebo bytového domu – ve finále je z toho vždy bezva team building.

Vláha v těchto měsících je obvykle dostatečná, ale nic nepodceň a své keře či okrasné stromy vydatně zalévej, aby posílily a zimu zvládly. Suché květy stříhej jen v případě, že ti rostlinky Nadšená zahradnice Luckakvetly na jaře nebo v létě, jinak jim suché květy pěkně ponechej a zastřihuj až na jaře. To platí zejména pro okrasné trávy, které můžeš podpořit tím, že je svážeš do svazků, aby ti je na podzim nerozhodil vítr – při němž totiž lítají jak papíroví draci, a to  vysoké okrasné trávě rozhodně nesvědčí. Navíc trávu tímto způsobem ochráníš proti následně napadanému sněhu, který ji dokáže nehezky rozvalit. 

BUSMHAN tip: Můžeš nechat některé trvalky s odkvetlými květenstvími přes zimu tak, jak jsou, a přezimujícím ptákům tak přenechat jejich semena jako zdroj potravy.


Zkroť to!

Podzim je také obdobím krocení vegetace, já osobně zkrotím vše, co přerůstá do nehezkých rozměrů, aby byl zachován průchod a případný průjezd na zahradu. Ostříháme a ořezáváme větve, čistíme od šlahounů psí víno, které má na plotě nejeden soused. Ušetříme jen takové keře, pod nimiž sídlí důležití obyvatelé. Pod jedním keřem máme zabydlené králíky, už je ve své předzahrádce pozorujeme pěkných pár měsíců, a tak tento keř protentokrát necháme raději přerůst. Podzim je ideální období pro ostříhání a zpracování bylinek, nasušení tymiánu a rozmarýnu, zamrazení pažitky, zpracování šalvěje aj. Já nejraději bylinky suším rozložené na plechu a vždy mimo sluníčko, jen na čerstvém vzduchu.

Nezapomeň si do nevyužité stráně nebo trávníku napíchat cibulky jarních květin, abys to na jaře měl pořádně vytuněné. Za to pohlazení na duši a úsměv na tváři kolemjdoucích to stojí 😊.


Mysli na ptactvo!

A co je asi nejdůležitější? Vyčistit nebo vyndat krmítka a ptačí budky a připravit dobroty pro naše ptačí kamarády, kteří to v zimě nemají nejjednodušší, protože jsme jim spoustu přirozené potravy jednoduše vzali svým osídlením, vlastními domy a zahradami. 

Na zahradě máme minimálně tři krmítka, která udržujeme naplněná dobrotami a směsmi pro ptáky, lojové a semínkové koule věsíme po stromech. Odměnou je nám pestrá skladba druhů od strakapoudů přes zvonky až po oblíbené vrabčáky, které pak nadšeně počítáme v ptačí hodince, kterou pořádá ČSO – ale o tom zase příště.

Nadační tričko RORÝS


Aby i rybám bylo dobře

Zazimování jezírka, ostříhání všech rostlinek, které přerůstají svůj prostor, ostříhání náletových rostlin, vyčištění filtru, jeho odstavení z provozu a zabezpečení vzduchování v zimním období zase pomůže rybám, které přezimují v jezírkách. Zajistí, aby příliš nezamrzlo. Krmení je vítáno, aby rybičky zesílily a zimu též zvládly bez úhynu, hubeňouři to nemají snadné 😊. Pozor ale, krmíme jen do konce října. Jezírko pravidelně čistíme od napadaného listí a přínosná je i výměna části vody za čerstvou.


Věčně pilní mravenci a peřina z chvojí

Zajíček, který se uhnízdil u Lucky na zahradě :)Bez povšimnutí nechám snad jen mraveniště lesních mravenců, které přes léto pozorujeme a podporujeme jejich snažení a shánění, aby jejich mraveniště dostálo pověstem o velkolepých stavbách. Pravidelně ale čisti od trav a plevelu blízké okolí mraveniště. Finále je potom nashromáždění dostatku chvojí, to abys mohl zateplit růže, skalku a jiné keříčky, které máš vysazeny např. jen od jara a kterým teplý kabátek prospěje. 

BUSHMAN tip: Někde nech ledabyle pohozenou hromádku listí a větví (případně i hromádku dříví, které čeká na pořezání), aby se měl kam ukrýt ježek.

Sám vidíš, že podzim rozhodně není nudný, šedivý, vlezlý a smutný! Vše zvládneš lépe v pohodlném oblečení. Nezapomeň na pevnou BUSHMAN obuv a bavlněné tričko či flanelovou košili, aby sis podzim užil naplno a bez nemocí.

Vřele doporučuju novinku ZAMA, která ochrání tvá záda před prochladnutím. Nesmí chybět pořádné ponožky BUSHMAN a určitě si pořiď tričko SURA s florálním motivem. A samozřejmě multifuknční nářadí BUSHMAN - to je vždycky sázka na jistotu!


Lucka - nadšená amatérská zahradnice :) 



* Fotky zachycují zahrady Lucky (autorky článku) a Míši - B2B manažerky.