Přihlas se
Úvod Všechny články Reportáže z cest Srdcaři v Africe…světem bezhlavě, srdcem a s BUSHMANEM

Srdcaři v Africe…světem bezhlavě, srdcem a s BUSHMANEM

…světem na hlavě, po hlavě, bezhlavě, ale vždycky srdcem…dodáváme ještě s BUSHMANem. Kamarádi Srdcaři si vybrali BUSHMAN jako spolehlivého parťáka na strastiplnou cestu nádhernou a nespoutanou Afrikou.

Seriál SRDCAŘI V AFRICE

Osmidílný seriál o vášni k motonomádství a jižnímu cípu Afriky. Moderátorku Lucii Výbornou, potápěče a kameramana Honzu Tutokyho, kameramana Ondřeje Hoška a spisovatele a režiséra Miroslava Náplavu spojuje letité přátelství a Srdcaři, což je interaktivní magazín a filmová produkce věnující se lidem, kteří dávají své činnosti nadhodnotu tím, že ji dělají především srdcem. A sami se za srdcaře taky považují. Pátým členem expedičního týmu je dvanáctitunová Manka, terénní obytný náklaďák MAN poskytující ideální technické zázemí a domov na kolečkách. Cílem nebylo natočení divoké road movie a polykání kilometrů, ale prožívání příběhů a setkáváni s lidmi. 

Od Řípu k mysu Dobré naděje

Cestování obytným autem je fenomén, motonomádství vytváří závislost. Někdo ji podlehne jen o víkendech, někdo opustí usedlý způsob života a vydá se na cestu. Srdcař a kameraman Honza Tutoky udělal jednoho dne zásadní rozhodnutí a opatřil si terénní obytný náklaďák MAN. A protože je jih Afriky jeho celoživotní láskou, bylo o cíli expedice rozhodnuto. Z Evropy auto putovalo lodí do Durbanu a prvním dobrodružství, byla cesta po slavné matce afrických silnic R62 až k Mysu Dobré naděje.

Bushman Srdcaři v Africe

Ráj a peklo zvířat

Afrika a safari jsou synonymem. Asi není nikdo, kdo neviděl alespoň jeden přírodopisný film ze života africké divočiny. Týdny pozorování divoké zvěře v několika parcích přineslo své ovoce v podobě řady unikátních záběrů a taky seznámení s místními vědci a rangery, se kterými Srdcaři podnikli i noční sledování zvěře. Afriku sužuje stálý problém pytláků, tým Srdcařů se dostal k testování revolučního způsobu monitorování pytláků pomocí paramotorového létání. Věřte, nevěřte, paramotory pro zdejší rangery se vyrábí v České republice! Africká divočina ukázala Srdcařům hodně ze své krásy, ti se proto rozhodli něco málo oplatit. Pořídili monitorovací obojek pro leoparda, kterého ulovili pytláci do oka, ale veterinářům se ho podařilo včas operovat a zachránit mu život. A taky mu mohli dát jméno! Nechejte se překvapit!

Bushman Srdcaři v Africe

Drezínou po Africe

Jihoafrická města George a Knysna na Garden road v provincii Západní Kapsko od dvacátých let minulého století spojovala železnice. Pohled z okna vagonu parní soupravy Outeniqua Choo Tjoe nabízel fantastické scenérie na nejkrásnější části divokého pobřeží v JAR a řadil ji k neikoničtějším tratím na světě. Po ničivé bouři byl však provoz v roce 2009 ukončen a trať začala chátrat. Miroslav, milovník a propagátor železniční dopravy, se nechal inspirovat bláznivými kousky prvorepublikového amerického reportéra Richarda Halliburtona. Přece kudy neprojede lokomotiva, musí projet šlapací drezína! Nebo ne?

  Bushman Srdcaři v Africe

 

Až na vrchol Dračích hor

Nejde to! S tímhle autem tam nevyjedete! Nebuďte blázni! Expediční tým varoval kde kdo. A stejně si nedali říct. Zdolat s dvanáctitunovým náklaďákem pověstný Sanni pass bylo velké offroadové dobrodružství. A pak pokračovat pěšky na třítisícovou horu Thabana Ntlenyana, nejvyšší kopec Dračích hor, nakonec taky! Nebo si snad myslíte, že bezesnou noc z vyčerpání můžete prožít jen ve výšinách Himálaje? A pokud máte hodně štěstí, tak zde můžete zažít i sněžení. 

Strach má velké zuby 

Nahlédnout do podvodní světa kolem jižního cípu afrického kontinentu je výzvou každého potápěče. Východní část Afriky omývá Indický oceán, tu západní bičují vlny chladného Atlantiku. Jsou zde žraloci, delfíni i velryby. Ale snad nejúžasnější podívanou je sardine rune. Fascinující tah sardinek, které provázejí celé legie predátorů. Ale na tu správnou chvíli musíte čekat mnohdy celé týdny. Srdcaři to štěstí měli! A protože je Honza skutečně vášnivý potápěč, vyrazil za svým nej-adrenalinovým zážitkem do delty Okavanga, kde se jako první Čech s kamerou potápěl ke krokodýlům. Ze záběrů pochopíte, proč už to ale nehodlá opakovat.

Iniciace 2.0

Novinář Michael se potápěl k tygřím žralokům ve dvanácti letech. Po deseti letech se jako člen týmu Srdcařů a zkušený potápěč vrací na stejná místa. Ale pořád je důvod opouštět svoji komfortní zónu. Ve svých 22 letech vystoupal po svých nejvýše na Sněžku. Výstup na nejvyšší horu Jihoafrické republiky Mafadi vysokou 3508m, bez předchozího tréninku bylo další výzvou. Navíc v tandemu s Miroslavem, který by mohl být jeho otcem. Jak to spolu pánové zvládli? A dozvíte se, jak lze vyřešit prekérní situaci, když se v horách ocitnete v pohorách, ze kterých upadnou podrážky.

Bushman Srdcaři v Africe

Blues velkého bílého žraloka

Vlivem předsudků a strachu člověka ze žraloků se populace monumentálních predátorů, velkých bílých žraloků, dostala na hranici vyhubení. V Jihoafrické republice se po sérii napadaní v Černém prosinci Srdcaři se během expedice s kamerou účastnili vědeckého výzkumu, spolupracovali se slavnými sharkmany Mike Rutzenem a legendou André Hartmanem. V Jihoafrické republice se po sérii útoků během Černého prosince roku 1957 začali pro ochranu turistů instalovat diskutabilní sítě. Tým Mika Rutzena již  úspěšně testuje jejich náhradu. Otázkou ovšem zůstává, zda pro velkého bílého už není pozdě.

Afrika snů a skutečnosti

Někdo sedí doma a řídí se heslem: Svět se řítí do řiti, tak co bych tam dělal. Afrika se od doby legendárních cestovatelů Hanzelky a Zikmunda skutečně hodně změnila. Ale rozhodně to není pouhý skanzen s profláklými turistickými atrakcemi. Lucie se jako vášnivá lezkyně vydala do Mekky jihoafrického lezení. Honza, tělem a duší offroadista, vynalezl v píscích Mosambiku autopilota a kameraman Ondra se proháněl v třítisícové nadmořské výšce na kole. Miroslav nazouval běžecké boty u moře i v horách a taky otestoval, jak se spí pastevcům v kamenných rondelech v Lesothu. Na vlastní kůži toho můžete zažít na jihu Afriky stále dost. Stačí chtít a vyrazit!

Bushman Srdcaři v Africe

 

Cookies nejsou sušenky
Sbíráme anonymní data a měříme, abychom náš web mohli dále vylepšovat. Souhlasíš se sběrem cookies?