Přihlas se
Úvod Všechny články Partnerství Tohle je prostě dobrá káva!

Tohle je prostě dobrá káva!

BUSHMAN děkuje za možnost podpořit dobročinný projekt ústeckého Kukang Coffee, které nabízí kávu zdarma zdravotníkům. Je totiž mimo jiné příkladem, kolik vrstev může mít ochrana živočišných druhů před vyhynutím.
Tenhle příběh začal jednoduše. Prostě nám zavolal náš ambasador a ochranář Tomáš Ouhel. Že má kamarády, kteří podobně jako on pomáhají v Indonésii zachovat biodiverzitu. Že se na Sumatře soustředí na ochranu outloňů váhavých a bojují proti obchodu s divokými zvířaty. Že v rámci projektu The Kukang Rescue Program, který již několik let funguje ve vesnici Kuta Male, vymysleli skvělý způsob, jak do ochrany outloňů zapojit místní farmáře. Že dovážejí jimi vypěstovanou kávu a provozují v Ústí nad Labem kavárnu. A že teď ve stánku nabízejí zdravotníkům kávu zdarma jako poděkování za jejich obětavost v boji s covidem a že by potřebovali jakýkoliv příspěvek hlavně na mléko.
Tomáš Ouhel jim stovku mlík koupil, a tak se BUSHMAN rozhodl, že jim pošle trička s „covidovým“ potiskem: ANDREY terracota pánské a dámské, STEVIE chocolate dámské a FREDDIE blue pánské. Přičemž veškerý výtěžek půjde na nákup surovin potřebných pro chod stánku Kukang Coffee v ústecké Masarykově nemocnici a podpoří „snahu o šíření dobra tam, kde je ho potřeba“.
Šest triček oblékla obsluha stánku, dalších čtrnáct získalo prvních čtrnáct podporovatelů, kteří na základě výzvy Kukang Coffee na Facebooku přispěli tisícikorunou. BUSHMAN děkuje Tomáši Ouhelovi i všem z Kukang Coffee za to, co dělají, a přeje nejen jim, ať to mohou znovu dělat naplno a bez omezení!
 
The Kukang Rescue Program
Když zakladatel programu František Příbrský psal v roce 2013 diplomovou práci, vybral si problematiku ilegálního obchodu se zvířaty. A protože v Indonésii tento obchod kvete, vydal se na trhy na Sumatře, Borneu a Jávě – a nestačil se divit.
Outloň (indonésky kukang) je chráněný druh noční poloopice s velkýma očima a váhavým pohybem. Je ohrožený vyhubením a přímo v Indonésii jsou outloni zákonem chráněným druhem. Přesto je František viděl skoro na každém rohu. Jak to?
Jedním z hlavních důvodů, proč úředníci obchodníkům a pytlákům outloně nezabavovali, byl fakt, že na Sumatře neexistovalo místo, kam by se zvířata dala po zabavení umístit. A to se František rozhodl změnit.
Diplomovou práci proto realizoval přímo na místě, kde to bylo nejvíce potřeba, a tak na Severní Sumatře vzniklo záchranné a rehabilitační centrum pro zabavená zvířata. Po ukončení studií Františka zaměstnala Zoo Ostrava jako terénního zoologa, čímž mu umožnila jeho nápad posunout dále. V roce 2014 díky tomu spolu s dalšími kolegy založil organizaci The Kukang Rescue Program.
V čem spočívá její práce? „Jsme zoologové a ochránci přírody bojující proti nezákonnému obchodu s divokými zvířaty a usilující zejména o ochranu outloně váhavého (Nycticebus coucang) a outloně sumaterského (Nycticebus hilleri) – jedovatých primátů, kteří se stávají obětí své roztomilosti. Na ostrově Sumatra v Indonésii od roku 2014 vedeme neziskovou organizaci, v rámci níž jsme postavili záchranné a rehabilitační centrum pro zabavené outloně s cílem navracet je zpět do divočiny. Pracujeme s místními komunitami, a to na několika úrovních. Vzděláváme místní děti, v nichž rozvíjíme kladný vztah k přírodě. Zaměstnáváme bývalé pytláky, kteří jsou nyní našimi terénními asistenty. Hlavním záměrem všech našich snah je snížit míru nelegálního obchodování (nejen) s outloni, a tak chránit populace (nejen) těchto ohrožených zvířat ve volné přírodě,“ dočteš se mimo jiné na webu projektu.

Projekt Kukang Coffee
Tím ale aktivity Františka Příbrského nekončí. A tím se také dostáváme k již zmíněné kavárně, kterou rodilý „Ústečák“ a zakladatel záchranného programu Kukang vlastní. Z místních farmářů totiž v rámci programu rovněž vytváří ochránce přírody prostřednictvím podpory projektu šetrného pěstování kávy „Kukang Coffee“.
Většina obyvatel již zmíněné vesnice Kuta Male se totiž živí farmařením a velká část z nich produkuje kávu! „Bohužel také zde jsme se setkali s občasným zabíjením chráněných divokých zvířat jako škodné. Za zabití chráněného zvířete zde navíc nedochází k žádným postihům. Farmáři tak často zvířata nerozlišovali a chytali či zabíjeli i chráněné outloně. To i přesto, že outloni úrodu ve skutečnosti neničí, a naopak slouží například i jako úspěšní opylovači,“ dočteš se mimo jiné na stránkách projektu Kukang Coffee.
A tak se podařilo vytvořit komunitu producentů kávy a ve spolupráci s nimi vyvinout metodiku šetrného pěstování a zpracování vysoce kvalitní kávy, „kterou od nich vykupujeme za cenu vyšší, než za jakou by ji sami prodali na trhu. Výměnou za to od této komunity farmářů vyžadujeme jejich závazný slib, že budou dodržovat zákaz lovu ohrožených a chráněných volně žijících zvířat v jejich okolí. To by současně mělo ještě lépe zabezpečit tuto oblast před pilotním vypouštěním outloňů rehabilitovaných v záchranném centru The Kukang Rescue Program.“
A navíc: první vzorky kávy byly již v roce 2018 odeslány k otestování do laboratoře, kde se potvrdilo, že již na úplném začátku spolupráce s farmáři lze vyprodukovanou kávu považovat za „speciální“ (hodnota nad 82,63 ze 100).
Jestli holduješ dobré kávě a máš navíc chuť podpořit ochranu rozmanitosti živočišných druhů, Kukang Coffee by ti mohla být inspirací.

Foto: archiv Kukang Coffee, Lucie Čižmářová
Cookies nejsou sušenky
Sbíráme anonymní data a měříme, abychom náš web mohli dále vylepšovat. Souhlasíš se sběrem cookies?