Přihlas se

Tým Kukang znovu boduje

Pytláctví je jednou z hlavních příčin ztráty živočišných druhů. Právě proti nelegálnímu lovu a obchodu s divokými zvířaty bojuje záchranný program Kukang na severu ostrova Sumatra. V rámci spolupráce s místními komunitami zaměstnal dva bývalé pytláky outloňů a luskounů. Proč? Čti a dozvíš se!
V Indonésii pozvolna mizí divoká příroda a s ní i prostor pro volně žijící zvířata. Těch však ubývá i kvůli jiným vlivům, jako je například pytlačení. Záchranný program Kukang působí na severu ostrovaTomáš Ouhel - ambassador BUSHMAN Sumatra v Indonésii, kde se zabývá především ochranou outloňů a dalších ohrožených druhů. Nedílnou součástí těchto snah je práce s místními lidmi, kteří se lovem zvířat často živí. „Když se v těchto končinách setkáte s pytláky, překvapí vás, že jsou to lidé znalí přírody, většinou i s pozitivním vztahem ke zvířatům. Horší jsou potom pašeráci, kteří od pytláků zvířata vykupují a přeprodávají je dále nejen na místní, ale i na mezinárodní trh,“ přibližuje František Příbrský, vedoucí Kukang programu, jehož nedílnou součástí je i Tomáš Ouhel. Tomáše dobře znáš z našeho blogu, a pokud ne, je načase se s tímhle obdivuhodným chlapíkem seznámit. 

Záchranný program Kukang do svého týmu postupem času přijal dva bývalé pytláky, kteří se stali nedílnou součástí jeho ochranářských aktivit. „Kaban a Wahyudi byli schopni každý měsíc ulovit až 40 outloňů, ale i mnoho dalších druhů zvířat. Lov byl však nejistý a nijak je netěšil. Když zjistili, že by mohli pytlačení pověsit na hřebík a místo toho tato zvířata chránit, měli z toho velkou radost. Než se ale stali právoplatnými členy týmu, zkoušeli jsme jejich schopnosti a prověřili, zda už opravdu nepytlačí. To bylo před 7 lety,“ uvádí Lucie Čižmářová, koordinátorka veterinární péče v Kukang programu.

Tito muži skutečně přinesli velkou změnu. Nejenže sami přestali divoká zvířata lovit, ale dokonce začali kontrolovat, že tak nečiní ani další členové jejich komunity. Mnozí z nich se totiž zapojili do projektu nazvaného Kukang Coffee, v jehož rámci mají zajištěný velmi výhodný odbyt pro svou úrodu kávy, vykupovanou Kukang týmem. Výměnou za to se však museli smluvně zavázat k ukončení lovu chráněných divokých zvířat. A právě dodržování této dohody hlídají bývalí pytláci Kaban a Wahyudi v rámci své práce.

Pomocnou metodou a pomyslným vyvrcholením přerodu bývalých pytláků v ochránce přírody je pak instalování fotopastí. Právě Kaban a Wahyudi jsou nyní těmi, kdo fotopasti instalují a pravidelně kontrolují. „Chtěli bychom na fotopast zachytit luskouna ostrovního, který se tady vyskytuje, ale bohužel počty těchto zvířat v posledních letech dramaticky klesly,“ říká Wahyudi, který se dříve specializoval právě na lov luskounů.

Na fotopasti se však týmu podařilo zachytit jiná ohrožená a vzácná zvířata, jako jsou například orangutan sumaterský (Pongo abelii) nebo kočka Temminckova (Catopuma temminckii). „Některá zvířata se nám nikdy nepodařilo spatřit na vlastní oči. Vidět je aspoň na videu z fotopasti je něco úžasného. Jsme rádi, že tito a další tvorové v našich lesích stále žijí. Ukazuje nám to, že je pořád co chránit a za co bojovat,“ říká Jhon Gurusinga, koordinátor aktivit v terénní oblasti Kukang programu.


 A my říkáme... TOHLE jsou přesně ty hodnoty, které vyznáváme. Respekt. Úcta k přírodě. Fér hra. A nakonec svoboda, stěžejní esence spokojeného života... Klobouk dolů, týme, a jen tak dál! 
 

 
Cookies nejsou sušenky
Sbíráme anonymní data a měříme, abychom náš web mohli dále vylepšovat. Souhlasíš se sběrem cookies?