Přihlas se
Úvod Všechny články Poznej nás Vlasta Zajíček, ředitel oddělení doplňků: Proč nosím BUSHMAN?

Vlasta Zajíček, ředitel oddělení doplňků: Proč nosím BUSHMAN?

Ředitel doplňků – zní to tak honosně, až by se mohlo zdát, že sedí v kanceláři a na dálku rozhoduje o tom, kterými outdoor doplňky se zásobíš. Kdybys ale přijel do sídla firmy, Vlastu zastihneš jen málokdy. Většinu času tráví na cestách, zkouší doplňky dřív, než schválí jejich výrobu, běhá s telefonem na uchu, a když rozesílá e-maily obchodním partnerům, většinou to dělá v době, kdy celá republika spí… Protože oni mají den.
image
Co je pro Tebe při výběru doplňků rozhodující?

Je to hlavně funkčnost, tedy co nejlepší vlastnosti pro účel, pro který je vyrábíme, a kvalita provedení. Dalším klíčovým parametrem je recyklovatelnost použitých materiálů. Doplňky navrhuji a vyvíjím hlavně z přírodních materiálů; z kůže, bavlny, ze dřeva, vlny, ze železa... Není to právě nejsnazší cesta, všechno to jsou materiály mnohem dražší než plasty. Pouze tam, kde je to nutné s ohledem na účel použití a funkčnost, používáme umělé materiály.  A rozhodně jsou důležité také unikátnost a design! Snažíme se vyvíjet věci, které jsou zkrátka mimořádné a jiné.

Než se doplněk dostane ke koncovým zákazníkům, čeká ho poměrně náročná cesta. Můžeš nám celý proces trochu přiblížit? 

Pokud se jedná o zcela novou věc, kterou jsme zatím nevyráběli, je cesta dlouhá, napínavá a nejistá. Důležitý je nápad – tedy co a pro jaký účel by naši zákazníci ocenili. To se děje na základě našich vlastních cestovatelských zkušeností, návrhů i podnětů, které dostávají kolegyně z naší zákaznické linky.
Následuje práce s návrhem materiálů a designu. Tady se snažím z vlastní zkušenosti kombinovat materiál a technologie tak, aby byl výsledný produkt funkční a zajímavý. Dalším krokem je vývoj s vybranými výrobci, který je náročný na čas a výrobní možnosti – zde se intenzivně projevuje limit používání přírodních materiálů. 

V okamžiku, kdy máme v ruce první vzorky, následuje ještě dotažení designu včetně barev a logování. A nyní nastává klíčový okamžik: výrobek se buď pošle do certifikované laboratoře, anebo ho testuji osobně, případně zapůjčím někomu z našich partnerů. Důležité je jeho extrémní používání v co nejkratší době :). Druhou stěžejní věcí je určení ceny. Až v tuto chvíli totiž víme, kolik bude produkt stát. a to včetně balení, značení, legislativních náležitostí (např. u železa certifikace, že nepochází z Ruska a podobně) a dopravy, podle toho, který výrobce a z které země dodal nejlepší vzorek.
V okamžiku stanovení prodejní ceny a odsouhlasení obchodním oddělením je doplněk prodejný; nyní dochází teprve k jeho výrobě… První kusy putují do oddělení marketingu, který je nafotí a připraví texty na web.

V průběhu výroby probíhá také namátková kontrola a před naskladněním ještě celková kvalitativní kontrola.  Konečný verdikt je už jen na našich zákaznících, bude-li pro ně produkt zajímavý, a zůstane tudíž v našem portfoliu, anebo ho už nebudeme opakovat.

Kde se doplňky BUSHMAN nejčastěji vyrábí a proč právě tam? 

Rád bych začal tím, že většinu doplňků sami vyvíjíme a vyrábíme – tedy nejen nakupujeme hotové. Navíc i naše požadavky na množství jsou většinou nižší, než jaké požadují někteří výrobci. 

Typickým případem je Čína. Některé produkty se prostě jinde dělat nedají, ale požadavky na množství jsou často velmi vysoké. Mám moc rád například práci našich nožířů. Pokud ale chcete alespoň 400 nožů, všechny ve stejném designu a ze stejně kvalitní oceli, není moc možností, jak je u nás vyrobit za rozumnou cenu. Stejně tak termosky, termohrnky a podobné produkty z potravinářské oceli. V Číně mám několik dlouhodobých partnerů, kteří dokáží vyrábět velmi kvalitně i v počtech, které jsme schopni akceptovat. 

Dalším místem je Turecko, kde pro nás v rodinné firmě vznikají především bavlněné osušky, a to v té nejvyšší kvalitě.

V Indii máme pro změnu partnera na velmi dobré bavlněné, lněné a viskózové šátky. Je to malá rodinná firma, která na trhu působí už 20 let.
Vždy se snažím hledat v první řadě kvalitní výrobce u nás. Pokud se mi to ale nedaří (hlavně kvůli technologiím, ceně a materiálům), hledám v dalších zemích EU nebo v Africe. Pokud ani to není realizovatelné, pak směřuji pozornost na Asii.

V Čechách vyrábíme například peněženky, kožené tašky a opasky, všechny naše ponožky, kšandy a další doplňky. Dodavatelé z naší malé země jsou pro nás poklad, který neopustíme, a spolupráci naopak rozvíjíme. 

V Africe vyrábíme některé modely bot, opasků, klobouky, náramky, některé peněženky. Výroba v Africe je specifická, naši partneři jsou manufaktury, které se mohou pyšnit kvalitní ruční výrobou a řemeslnou zručností.  Ano; nemají tak „vychytaný“ systém adjustace jako Asie, leckde nemají dokonce ani tiskárnu na štítky s EAN kódy, ale umí zaměstnávat lidi z okolních vesnic a pomáhat jim i se vzděláváním dětí. A to je to, co nás fascinuje, co chceme podporovat – i za cenu toho, že je zboží z Afriky dražší než to z Číny. 

Ne vždy je totiž snazší cesta ta správná a já věřím, že naši zákazníci právě tohle chápou a ocení. 

S Tvou prací je úzce spjato cestování. Která místa Ti nejvíce učarovala? 

Nejbližší je mi Vietnam, kde jsem dohromady prožil kolem tří let života. Moji přátelé z Vietnamu říkají, že znám jejich zemi mnohem lépe než většina Vietnamců, kteří ji nikdy neopustili. Jsem z generace, která se asi smiřovala s tím, že džungli nikdy v životě neuvidí, a tak jsem možná o to víc fascinovaný právě tropickými deštnými lesy, ale i horami a ostrovy Vietnamu. A také Jižní Afrika, Botswana a Namibie jsou úžasné země, kam se moc rád vracím. Afrika člověka tak zvláštně pohltí, že se tam prostě musí vracet. A vlastně s sebou občas beru i partnery a zákazníky na Bushman expedice za poznáním a focením. 

Pokud ale mám vybrat to skutečně nejkrásnější místo, tak to si lehnu v červnu kolem poledne na louku na kraj lesa do mateřídoušky, lesních jahod a vřesu, poslouchám pískání káňat a bzučení včel, čmeláků a pestřenek a ukládám mozek do krabice NIC. To jde jen u nás a myslím, že každý má „svoji“ louku, jen si to moc lidi neuvědomuje, jak je u nás jedinečně.

 

BUSHMAN srdcovky podle Vlasty: 

Košile ZIKMUND – není bavlna jako bavlna, tahle košile je z materiálu, který saje pot, přitom rychle schne, večer jí komáři neproniknou, stačí srolovat rukávy, které nosím většinou vyhrnuté. Ráno před cestou do pouště ji namočím, vytřepu a nosím na holé tělo – vydrží tak delší dobu chladit. Můžete s ní zacházet opravdu neurvale a ona se hned tak nevzdá.

Boty EXPEDITION – Moje první už mne opustily a druhé mne právě opouští, ale kdo mne zná, ten ví, že chodím buď v těchto botách, anebo bos. První se mnou strávily 6 let, druhým je právě pět. Jsou pohodlné, pevné a prodyšné, na denní nošení paráda, do kamení a písku super… Jen ty letní slejváky v trávě jsou na gumovky, případně bez bot.  

Klobouk KABMERG – ruční výroba v Africe, spoustu let pořád stejně… Kvalitní bavlna a slušná odolnost proti dešti. Pro toho, kdo má brýle a nemá moc vlasů, je to celkem jasná volba. Neprší tam, kam nemá, sluníčko nepálí tam, kam nemá.

Ručně dělané klobouky BUSHMAN

Ponožky PROST – bavlna a pevný lem. Kdo nepotřebuje zdravotní lem, ale naopak ponožku, která drží tam, kde má držet od jara do podzimu, měl by ji mít. Siltex funguje a nohy nejsou cítit ani po túře. 

Opasek BOTTLE BELT – nejde jen o to, že se touhle přezkou dá otevřít pivo, to si ostatně žíznivej chlap otevře na milion způsobů. Jde o 4,5mm silnou, kvalitní kůži 4 cm širokou, s masivní přezkou, zkrátka pásek, který vyměníte (k naší smůle) nejdřív tak za 10 let. 

Kolekce opasků BUSHMAN

Šátek ZEBRA– bavlna, ale upravená jako gáza. Moc příjemný šátek, se kterým i chlap vypadá dobře!