Přihlas se
Úvod Všechny články Partnerství Záchranný program Kukang ve filmu

Záchranný program Kukang ve filmu

Kdo je Tomáš Ouhel, díky našemu blogu dobře víš. Ambasador značky BUSHMAN, ale především ochranář, který úspěšně eliminuje hrozby, jimž čelí řada zvířecích druhů... A v neposlední řadě také součást záchranného programu Kukang, který se podílel na natáčení dokumentární série Netflixu o národních parcích světa.
* Ambasador Tomáš Ouhel jako obvykle zvolil naše oblečení. BUSHMAN je totiž víc než značka pořádného oblečení. BUSHMAN je komunita a spojuje velkou rodinu lidí s názorem, s respektem k přírodě, k přirozenosti a dalším základním hodnotám. A podporuje „obyčejné lidi“ s neobyčejným příběhem. 

Netflix uvedl nový dokumentární seriál Our Great National Parks. Ten diváky zavede do pozoruhodných národních parků světa. Jedním z nich je i Národní park Leuser na severu indonéského ostrova Sumatra, kde záchranný program Kukang úspěšně chrání outloně a další divoká zvířata před nelegálním obchodem. Právě proto byl Kukang program filmaři přizván ke spolupráci na jednom z dílů. Současně s touto sérií vznikl i samostatný krátký dokument o aktivitách Kukang programu.

Národní park Leuser na severu ostrova Sumatra v Indonésii je posledním místem na planetě, kde společně žijí čtyři sumaterské druhy velkých savců – slon, nosorožec, tygr a orangutan. V jedné oblasti na okraji tohoto rozsáhlého deštného pralesa již několik let aktivně působí záchranný program Kukang. „Monitorujeme tamní populaci outloňů i dalších druhů zvířat a prostřednictvím zaměstnávání bývalých pytláků, vzdělávání komunity a podpory udržitelného živobytí farmářů v rámci projektu Kukang Coffee tato divoká zvířata efektivně chráníme,“ popisuje Lucie Čižmářová, terénní zooložka Zoo Olomouc, provádějící každoroční monitoring divokých zvířat v oblasti.      

Proto byl záchranný program Kukang osloven, zda by měl zájem se na tvorbě dokumentu o NP Leuser aktivně podílet. „Spolupráce spočívala především v asistenci štábu z indonéské natáčecí společnosti ASA Film jak v terénu při vyhledávání a filmování divokých zvířat, tak při komunikaci s obyvateli vesnice, v jejímž bezprostředním okolí se dokument natáčel. Právě díky zkušenostem našeho terénního týmu, tvořeného bývalými pytláky, a stejně tak i díky našim dlouholetým přátelským vztahům s touto komunitou vznikly jedinečné záběry divokých outloňů,“ vysvětluje ředitel záchranného programu Kukang František Příbrský

Na základě této spolupráce filmaři zároveň natočili i samostatný krátký dokument o ohroženosti outloňů a jejich ochraně, především v rámci projektu Kukang Coffee. Ten ve zmíněné lokalitě podporuje pěstitele kávy a odkupuje jejich úrodu výměnou za jejich závazný slib ochrany divokých zvířat. „Projekt Kukang Coffee v této oblasti dokázal vytvořit výhody pro místní lidi a zároveň efektivně chránit divoká zvířata. Ta tu teď díky tomu můžeme natáčet,“ říká Jhon Kartasima Gurusinga, indonéský terénní koordinátor projektu Kukang Coffee. 

Pětidílná dokumentární série Our Great National Parks, doprovázená hlasem bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy, je na Netflixu ke zhlédnutí od 13. dubna

 
Autoři fotografií: STEPHAN KOTAS
                                Jhon Kartasima Gurusinga a Vít Kanyza
 

 
Cookies nejsou sušenky
Sbíráme anonymní data a měříme, abychom náš web mohli dále vylepšovat. Souhlasíš se sběrem cookies?