Přihlas se
Úvod Všechny články Reportáže z cest To je dost, žes nás taky jednou vyvez!

To je dost, žes nás taky jednou vyvez!

Když se rozhodneš, že uděláš rekord v počtu kilometrů během tří dní v devíti lidech na starém motorobotu, může se z toho vyklubat zábavná expedice. A jaké výzvy si dáváš na léto ty?
image
Vítr ve vlasech je fajn, proti slunci tě ale i při náročné expedici spolehlivě ochrání třeba BUSHMAN klobouk KAMBERG.
Znáš to: dostaneš za úkol vyklidit stodolu na chalupě po strejdovi a objevíš stařičký Motorobot PF-62, vyráběný Agrostrojem Prostějov, i s dobovým přívěsem. A protože máš tyhle legendární kousky rád a vzpomeneš si na slavnou scénu z neméně legendárního filmu Slavnosti sněženek, nápad je na světě.

Kdo by neznal ten blažený úsměv ve tváři Rudolfa Hrušínského alias Jarina France, když se za pravidelného brblání půdní frézy kochá pomalu ubíhající krajinou, zatímco na něj z přívěsu pokřikuje stará Francová v podání herečky Blaženy Holišové: „To je dost, žes nás taky jednou vyvez! Žes udělal něco pro rodinu!“


Ta scéna ti okamžitě proběhne hlavou, takže neváháš a s partou stejně naladěných bushmanů ten motorobot rozebereš do posledního šroubku, dáš do nového laku a zase složíš a poladíš, takže startuje na první nakopnutí. Pak se ještě pohrabeš v přívěsu, prkna nabarvíš a posvařuješ jednoduchou lavici, aby stroj uvezl osm lidí.

A protože je léto a nastanou vedra, pivo dá pivo a tvoje příští expedice dostane jasné kontury. A protože nejsi žádné ořezávátko, nezůstane u nízkých cílů: prostě se rozhodneš, že uděláš světový rekord v počtu ujetých kilometrů během tří dnů, s půdní frézou z konce 60. let a tunou nákladu. A tak na valníku dopravíš frézu do Soběslavi a od pátku do neděle na ní pomalými doušky spolykáš víc než 120 kilometrů, než dojedeš zpátky domů k Pyšelům.

Cestou necestou potkáš spoustu lidí, kteří někdy nevěřícně kroutí hlavami, ale spíš se usmívají a zamávají na pozdrav. Připadáš si trochu jako stařík Alvin Straight ve filmu slavného režiséra Davida Lynche, když se vydal na zahradním traktůrku na 600 mil dlouhou pouť za svým nemocným bratrem. Hlavně si ale užíváš svobodu pohybu rychlostí zřídkakdy převyšující svižnou chůzi a spaní pod širým nebem. A taky tušíš, že ti, kdo mávají, ve skrytu duše trochu závidí…
 
Plánuješ nebo máš za sebou podobnou nebo úplně jinou expedici? A doprovodí nebo doprovodil tě při ní některý z kousků pořádného oblečení nebo doplňků BUSHMAN? A chceš se o své zážitky podělit na našem blogu s ostatními bushmany? Pošli nám fotky s popisky nebo krátkou reportáž, rádi je s tvým souhlasem zveřejníme. Pokud by tě zajímalo, jak to dopadne, když se parta bushmanů z jedné vesnice vydá na mopedech do Portugalska, přečti si tuhle reportáž: A jestli tě baví legendární stroje Made in Czechoslovakia a chceš zajímavý tip na výlet, přečti si tenhle příběh: