Přihlas se
Úvod Všechny články Bushman Materio aneb Z čeho šijeme a proč

Bushman Materio aneb Z čeho šijeme a proč

Od počátku značky Bushman byla stěžejním materiálem bavlna. Kvalita i zdroje, zvýšené pozitivní vlastnosti, jako jsou odolnost, savost či měkkost, byly, jsou a nadále budou kontrolovány. Jsme součástí možné změny, a proto chceme vést a inspirovat ostatní svými kroky k čistější a transparentnější výrobě.
image

1. Bavlna, svatý grál značkyCotton, the Holy Grail of our brand

Je elastická, dobře snáší praní i ždímání, i když při vyšších teplotách má tendenci se srážet. Skvěle absorbuje vlhkost, rychle schne a dobře přijímá zásadité látky (ano, i pot). Je lehká, a přesto odolná a s namočením se její pevnost ještě zvyšuje. Má proto perfektní absorpční vlastnosti a je prodyšná a měkká na dotek. Snadno se barví, avšak stálobarevností na světle a v praní se nevyrovná syntetickým vláknům. Na rozdíl od nich ale neshromažďuje statickou elektřinu.

Základem kvality konvenční bavlny je již samotné pěstování. Odráží se v ní klimatické podmínky, lišící se podle země původu i typu půdy na plantážích. Jedná se o rostlinu, která je náročná na spotřebu vody, také odolnost proti škůdcům je nízká, proto je častým standardem použití pesticidů, herbicidů a umělých hnojiv vedoucích k úspěšné sklizni. Některé částice se váží přímo na vlákna a mohou dráždit citlivou pokožku. I z tohoto důvodu věříme, že je zodpovědností každé značky snažit se dosahovat cílenou podporou a kontrolou kvalitu produktu od samotné příze.

Pánská bunda GUARDO
Dámské šaty GOULA
 

2. Bavlna bio a organická bavlna


Jedná se o alternativu ke konvenčně pěstované a zpracovávané bavlně. Pěstuje se bez použití pesticidů s využitím kompostu, přírodních olejů a barviv s menšími nároky na spotřebu vody. Je zpracována v souladu s mezinárodními normami pro ekoprodukci na plantážích, na nichž po dobu min. 3 let nebyla použita chemie, aby mohla být certifikována označením bio. I proto je materiál jemnější, pohledově kvalitnější, lesklejší a prý i voňavější.

Pánské tričko ANVIL
Dámské tričko BITSY

 

3. Mercerovaná bavlna

Mercerace je proces úpravy bavlněné příze sodným louhem, který způsobí “nabobtnání“ vláken. Zvýší se tak pevnost, lesk a i na omak je příjemnější a jemnější, a dala by se tudíž přirovnat k hedvábí. Barvy na takto zušlechtěné látce vyniknou až o stupeň lépe (až od 25 %) a lze docílit nádherně sytých barev, což u konvenční bavlny nelze.

 

4. Bavlna ve směsi s elastanem

Využívá se především tam, kde je třeba dodat produktu pozitivní vlastnosti elasticity díky přídavku několika procent spandexového vlákna. Přináší tak volnost v pohybu na místech, kde je to nejen při aktivních činnostech potřeba. Na tyto produkty se nedoporučuje používání aviváže v kombinaci s vysokými teplotami při praní.

Pánské tričko GUNNISON
Dámské kalhoty VISTA

 

5. Bavlna ve směsi s polyesterem

Využívá se především tam, kde je třeba docílit vyšší pevnosti materiálu, menší průtrhovosti či stálobarevnosti - u mikin či cargo kalhot. Polyester je termoplastické vlákno získávané z ropy, které se skvěle barví a jeho odolnosti v potu, praní i na slunci jsou výtečné. Vlákna jsou náchylnější ke žmolkování na povrchu a lehce elektrizují, ale to nic nemění na tom, že po dlouhou dobu díky polyesteru tak produkty drží svůj tvar, jsou odolné a přitom měkké.

Dětská odolná mikina MACKAY

 

6. Bavlna ve směsi s nylonem, tzv. BushTech

Využíváme jej především tam, kde potřebujeme spojit pozitivní vlastnosti přírodního bavlněného vlákna s těmi, které přináší nylon/polyamid. Toto syntetické vlákno získávané z ropy vzniklo jako termoplastická náhrada hedvábí. Jedná se totiž o jedno z nejpevnějších vláken s velmi dobrou elasticitou. Na produktech tak můžeme maximalizovat pozitivní vlastnosti jako je jemnost, pevnost, prodyšnost a přirozená odperlivost dešťových kapek. Materiál má skvělé hodnoty stálobarevnosti a trvanlivosti při používání, stejně jako v oděru na namáhaných místech. Příkladem může být bunda Wolf Pro.

Dámská bunda VIOLETA 
Pánská celoroční bunda WOLF Pro 
 

 

7. Bavlna ve směsi s akrylem

Využíváme jej ke směsování na čepicích a pleteném zimním sortimentu především jako alternativu ke 100 % vlněným produktům. Tomuto syntetickému polymeru se také říká levnější bavlna. Je lehký, měkký, udržuje teplo, rychle schne, je odolný proti plísním. Je nenáročný na údržbu, nehrozí u něj sražení při praní jako u dražších vláken (např. u vlny). Jeho slabinou je shromažďování elektrostatické elektřiny a náchylnost ke žmolkování.

UNI čepice RIBBED


8. Bavlna ve směsi s rayonem (umělým hedvábím)

Využíváme tam, kde chceme docílit měkkého a hedvábného dojmu finálního produktu, k čemuž se toto první vyvinuté polo-syntetické vlákno dokonale hodí.
Kromě bavlny se často v kolekcích setkáte s vláknem z regenerované celulózy, tzv. viskózou, a věříme, že brzy i též s ekologičtější variantou EcoVero.

 

9. Viskóza

Využíváme tam, kde pracujeme s nezaměnitelným specifickým matným leskem viskózy. Produkty pak působí i pohledově velmi luxusně. Ač je pevnost viskózových vláken nižší než u vláken bavlněných a s namočením ještě klesá, omak je však o poznání hebčí a měkčí než u bavlny. Často se směsuje pro zvýšení kvality konečných produktů – příkladem z našich kolekcí může být kombinace s bavlnou či lnem.

Pánské tričko AGAR

 

10. Bambusová viskóza


Používáme pro produkty, u nichž chceme využít výborných termoregulačních vlastností tohoto vlákna, které je prodyšné a dobře odvádí vlhkost, což se hodí obzvlášť v letních měsících. Je antibakteriální a antialergenní, jemné a pevné, splývavé s krásným přirozeným leskem. Jde o rostlinné vlákno s vynikající biologickou odbouratelností. Tato nejrychleji rostoucí dřevina na světě je udržitelný zdroj, při jehož pěstování není zapotřebí tolik vody ani žádné pesticidy či další chemikálie. Vypouští do ovzduší velké množství kyslíku, a naopak je schopna absorbovat velké množství CO2.Bambusové vlákno se při výrobě tkaniny obvykle mísí s jinými materiály, u nás nejčastěji s bavlnou.

Pánské tričko GWINN
Pánské tičko s dlouhým rukávem MINTO

V letních kolekcích kromě bavlny a lnu používáme též lyocell:

 

11. Lyocell / Tencel

Využíváme tam, kde potřebujeme zachovat vynikající schopnosti absorbovat vlhkost. Jedná se o udržitelnou 100 % biologicky odbouratelnou a kompostovatelnou tkaninu. Základní surovinou je (stejně jako u viskózy) dřevo z různých druhů rostlin (buk, bříza, dub či eukalyptus aj.), tedy regenerovaná celulóza, která je zpracována pomocí syntetických procesů. Je pevnější a prodyšnější než viskóza a díky své jemnosti a hladkosti se jedná o alternativu ekologického hedvábí. Produkty z lyocelu jsou proto synonymem lehkosti a zvolenou vazbou při tkaní lze dosáhnout různé úrovně lesku, a tedy míry luxusnosti. V horku příjemně chladí a materiál je jemně splývavý a přitom neprůsvitný, ač lehce náchylný na mačkavost.

Dámské kraťasy KLAMATH

 

12. Modal


Modal je jedním z vláken typu “umělého hedvábí“, vyráběný z celulózy bukového dřeva. Je velmi jemný, měkký, savý, stálobarevný a nežmolkuje. Díky směsování s elastanem či jinými vlákny, jako například s bambusovou viskózou, je materiál příjemný na nošení. Drží velmi dobře tvar, méně se mačká, snadno schne a lehce chladí. Díky tomu, že se používá nejčastěji ve formě pleteniny, je pak produkt splývavý a přirozeně pružný.

Dámské modalové tričko ZORA

 

13. Len

Len je jedním z nejstarších přírodních vláken, jehož již tak vysoce pozitivní vlastnosti ještě vylepšují moderní technologické procesy. Je prodyšný, pevný a křehký, má chladivý omak, ale je náchylnější k pomačkání. Dle druhu lnu se liší barevná škála i míra přirozeného lesku. Jeho odolnost je skvělá, jak v potu, na světle, při praní a dává tak materiálu a lněným produktům předpoklad pro dlouhou životnost. Při dobré péči navíc dosáhneme při používání větší dotekové jemnosti.
V našich kolekcích jej směřujeme s bavlnou, která přidá na jemnosti a měkkosti. Spojí se tak pozitivní vlastnosti obou vláken – savost, prodyšnost, chladivý pocit i stabilita barev.

Lněná sukně CORA
Pánské lněné kalhoty ARAGON