Přihlas se
Úvod Všechny články Poznej nás S pomocí se nekšeftuje

S pomocí se nekšeftuje

Šli jsme do rizika a přivezli do Česka 122 tisíc roušek a 79,5 tisíce respirátorů. Část rozdáme a část přeprodáme svým obchodním partnerům a státním institucím za náklady (pořizovací cenu).
image
Dorazily! Dodávku roušek a respirátorů jsme přebrali ve skladu na centrále BUSHMAN ve středu 1. dubna odpoledne.
Do centrály tradiční české značky oblečení BUSHMAN kamion přivezl ve středu 1. dubna dodávku 122 tisíc roušek a 79,5 tisíce respirátorů KN 95. Objednali jsme je v Číně díky svým dlouholetým kontaktům v době, kdy vláda v Česku vyhlásila nouzový stav a ukázalo se, že ochranných pomůcek není dostatek ani pro zdravotnická zařízení.
Ve chvíli, kdy jsme byli nuceni ze dne na den uzavřít všech svých 28 kamenných prodejen, jsme se rozhodli alespoň kapkou pomoci zajistit ochranné pomůcky jak pro své zaměstnance a jejich rodiny, tak pro zaměstnance svých obchodních partnerů a státních institucí nebo společností, se kterými spolupracujeme. Rozhodujícím faktorem byla rychlost. Po obeslání s nabídkou roušek a respirátorů zareagovalo během pár hodin bezmála 80 subjektů, malých i velkých soukromých společností, živnostníků, státních a krajských institucí z oblasti kultury, vzdělávání nebo pečovatelství, muzea, zoologické zahrady i soukromé lékařské praxe.

Pro svou objednávku roušek a respirátorů si 2. dubna přijela mimo jiné Zoo Praha.

BUSHMAN bez záruky, že se objednané zboží podaří naložit do letadla a nebude cestou zabaveno, předem zaplatil ze svých omezených prostředků zhruba 5 milionů korun, přičemž všem, kteří si je objednali, jsme nabídli odprodej pouze za pořizovací náklady včetně ceny za dopravu, clo a DPH. Veškeré náklady na dodávku přitom transparentně zveřejňujeme formou faktur u tohoto článku.
„Měli jsme dvě možnosti: sedět na zadku a bědovat, nebo se pokusit pomoct. Něco nás napadlo, a tak to zkoušíme. Svět nespasíme ani nemůžeme suplovat stát, sami máme dost svých starostí, je pro nás ale důležité, abychom v této době obstáli se ctí. Co budeme moct, to rozdáme potřebným,“ říká zakladatel značky BUSHMAN Jindřich Melichar. A k nabídce ochranných pomůcek pouze za pořizovací náklady bez jakéhokoliv výdělku dodává: „My to tak máme, hanba by nás fackovala. S pomocí se nekšeftuje.“
Ceny, za které BUSHMAN jednorázové roušky (ústenky) a respirátory KN 95 přeprodal (konečná cena bez DPH):
  • Ústenka: 12 Kč / 1 ks
  • Respirátor: 34 Kč / 1 ks
(Faktury a další dokumenty nejdeš na konci článku.)

Byly to nervy, ale i díky přepravní společnosti BDP se zásilka nakonec dostala 1. dubna bezpečně na centrálu BUSHMAN v Městečku.

Více než 20 tisíc respirátorů jsme také rozdali terénním pracovníkům sociálních služeb Člověka v tísni, nemocnic, hospiců a dalších.
A kromě roušek a respirátorů jsme objednali i dezinfekční gely. Momentálně jsou deset dní připravené v Hongkongu a řešíme, jak je bezpečně dopravit do České republiky.
Minulý týden jsme rovněž nabídli svým zákazníkům i široké veřejnosti kvalitní bavlněné plátno na šití roušek. Ze zásob určených na vývoj oblečení jsme vyčlenili veškeré rezervy, celkem kolem dvou kilometrů plátna (materiál na více než 80 tisíc roušek). Během necelých pěti hodin bylo plátno rozebrané. V rámci akce plátno zdarma BUSHMAN rovněž rozvezl role látky zdarma do nemocnic, zoologických zahrad i neziskových organizací.

Dokumenty:
Certifikáty CE a laboratorní testy:
A takhle to celé probíhalo:

Za zpracování videa děkujeme Petru Horkému a Piranha Film.