Přihlas se
Úvod Všechny články Inspiruj se Trhneš, ale neroztrhneš

Trhneš, ale neroztrhneš

Říká se mu ripstop a ne nadarmo byl tenhle druh tkaniny vyvinutý za války. Oblečení z ripstopu je prostě odolné a lehké zároveň. I proto ho najdeš na spoustě kousků pořádného oblečení BUSHMAN.
Vznikl za druhé světové války a přežil dodnes. Ripstop je prostě synonymem odolnosti, a nejen to. Tahle tkanina je totiž vyrobená speciální metodou, díky níž radikálně vzrůstá její pevnost. V čem tkví kouzlo ripstopu?
Do standardní tenké textilie jsou v odstupu kolem pěti až osmi milimetrů zatkány silnější osnovní a někdy i útkové nitě. Využívají se vlákna různých tlouštěk, rozdílné hustoty tkaní a jejich křížení, což dodává materiálu členitou strukturu. Díky tomu získá větší pevnost, celkovou odolnost a taky svůj charakteristický vzhled.
Na první pohled v něm totiž uvidíš čtvercovou, kosočtvercovou nebo šestiúhelníkovou mřížku. Nerovnoměrná tloušťka tkaniny je prostě viditelná a často ji zjistíš i po hmatu.
Vlákna s větší tloušťkou přitom zajišťují nejen pevnost materiálu – zároveň tvoří ohraničení pro případné trhliny, které se díky nim nezvětšují. Čímž výhody ripstopu nekončí: tenké vnitřky políček mřížky navíc šetří celkovou hmotnost a plní i vodě a větru odpudivou funkci.
Díky vynikajícímu poměru hmotnosti látky jak ku stabilitě, tak vysoké pevnosti proti roztrhnutí se ripstopová tkanina hodí nejen na oděvy, ale na všechny produkty, kde je třeba dlouhá trvanlivost a odolnost proti oděru a mechanickému roztrhnutí.
Typicky se dnes ripstop vyrábí z polyamidových přízí pod obchodním názvem Ripstop-Nylon, ale také v kombinaci s aramidovými vlákny, polyesterem, polypropylenem nebo hedvábím.
V nabídce pořádného oblečení a doplňků BUSHMAN najdeš ripstop nejčastěji na produktech ze 100 % bavlny.
Ripstopové materiály jsou kvůli složitější výrobě dražší, přinášejí však spoustu výhod:
  • menší plošná hmotnost materiálu, a tím i výsledného produktu
  • vysoká odolnost vůči mechanickému poškození
  • eliminace šíření trhlin
  • přirozená lehká vodě i větru odpudivá funkce
I proto se z ripstopových tkanin šijí třeba veškeré maskovací oděvy americké armády. Na kterých produktech BUSHMAN můžeš zažít ripstop na vlastní kůži i ty?
 

Ripstop v nabídce BUSHMAN

Pánská bunda DETROIT
Pánská bundokošile či bluzón DETROIT si díky preciznímu zpracování, kvalitnímu materiálu a nadčasovému vzhledu získá místo ve tvém celosezónním šatníku.
 
Dámská bunda DETROITA
Ideální bunda pro tvoje expedice? Dámská bunda košilového typu bez podšívky ze 100% bavlny. Má skryté zapínání na knoflíky, expediční nášivky nad kapsami a rukávem a opraný vzhled.
 
Kraťasy METTLER
Pánské cargo kraťasy METTLER jsme ušili z bavlněného materiálu v rip stopové vazbě s lehce kontrastním prošitím a trojitým stehem všude tam, kde je zapotřebí.
 
Kraťasy CRESTON
Odolné, a přesto dobře vypadají. Praktické cargo kraťasy s nakládanými kapsami a zesíleným sedem tě spolehlivě doprovodí, ať se vydáš kamkoliv.
 
Pánské kalhoty MARSHALL
Heavy duty kalhoty? To jsou kalhoty, které jsou odolné i proti vysoké zátěži. Pánské kapsáče MARSHALL III jsou z pevného bavlněného ripstopu a vydrží fakt ledacos.
 
Dámské kalhoty MARSHALLA
Spolehlivé kalhoty jsou základ každé úspěšné výpravy a BUSHMAN dámské kalhoty MARSHALLA tohle zásadní pravidlo ctí do poslední nitě. Už víš, kam v nich vyrazíš?
Čepice CAMP II
Hledáš obyčejnou čepici? Tak tu nemáme. CAMP II je sice klasická baseballka, ale je lehká, prodyšná, a zároveň odolná. Navíc ti padne jako ulitá.
 
Čepice TRIPPER
Můžeš být rebel nebo rebelka, ale kvality se nevzdávej. Bavlněná, odolná a rychleschnoucí fidelka TRIPPER s kratším kšiltem je čepice vhodná na cestu i proti proudu.
 
Klobouk HOBO
Vychytanou čepici už nehledej. HOBO je spíš lehký a vzdušný klobouk, ale to podstatné spočívá jinde. Spolehlivá ochrana před sluncem, 100% bavlna a praktický pásek nad krempou.
Cookies nejsou sušenky
Sbíráme anonymní data a měříme, abychom náš web mohli dále vylepšovat. Souhlasíš se sběrem cookies?